Ruch oporu na ziemi chrzanowskiej

Uroczysta sesja naukowa w Starostwie

12 września w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie odbyła się  uroczysta sesja naukowa na temat Ruch oporu ma ziemi chrzanowskiej w czasie II wojny światowej.

Ruch oporu na ziemi chrzanowskiej

Zobacz galerie

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich, wśród nich: Henryk Pawela – Prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Józef Kopczyński – Prezes Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i BWP w Krakowie, Zbigniew Ptasiński – Prezes Zarządu Miejskiego Związku Kombatantów RP i BWP w Chrzanowie oraz członkowie zarządów wojewódzkich, miejskich i gminnych.
W imieniu gospodarzy zebranych powitała Stanisława Klimczak, Wicestarosta. W pierwszej części zostały wręczone odznaczenia w uznaniu zasług za współpracę ze środowiskami kombatanckimi. Otrzymali je – Stanisława Klimczak i  Teresa Wojciechowska oraz Dariusz Bielec i  Jerzy Jura, którzy przygotowywali z młodzieżą licealną dwie poprzednie sesje.
W drugiej części sesji młodzież z I LO w Chrzanowie, przygotowana prze nauczyciela historii Grzegorza Wiśniewskiego, wygłosiła referaty na temat ruchu oporu na ziemi chrzanowskiej.
Kombatanci, którzy następnie zabierali głos wspominali czas wojny i okupacji oraz podali wiele szczegółów na temat ruchu oporu na ziemi chrzanowskiej uzupełniając tym samym wystąpienia licealistów.
Spotkania młodzieży z kombatantami, zapoczątkowane w Starostwie Chrzanowskim, są niezwykle cenne zarówno dla młodzieży, która ma okazję zapoznać z wydarzeniami wojennymi z ust świadków historii, jak i dla samych kombatantów, którzy mają okazję dowiedzieć się, jaki młodzież odbiera wydarzenia wojny i okupacji tak z długiej perspektywy czasowej.

Zobacz galerie