Uroczyste Otwarcie Szlaku Maryjnego – Międzynarodowej Trasy Pielgrzymkowej Mariazell – Częstochowa”.

Ogólnopolski Szlak Maryjny został otwarty 14 października 2007 roku przy kościele p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini.

Pierwszym punktem programu otwarcia Szlaku Maryjnego był przemarsz młodzieży szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Chrzanowskiego, które pokonały odcinek Szlaku od Zalewu Chechło do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini. Na przybyłych pielgrzymów czekał poczęstunek oraz pamiątkowe dyplomy.
Uroczystości przewodniczył i poprowadził jako gospodarz Sanktuarium ks. Superior Piotr Stawarz. Uroczystości rozpoczął występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Trzebini,

a następnie na dziedzińcu przy kościele pod pamiątkową tablicą Szlaku Maryjnego ciepłe słowa, często bardzo osobiste skierowali do zebranych: Starosta Chrzanowski - Pan Janusz Szczęśniak, Zastępca Burmistrza Trzebini - Pan Wiesław Pierzchała, Dyrektor Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK - Pan Jerzy Kapłon, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego - Pan Tadeusz Szybalski oraz Poseł na Sejm RP – Pani Beata Szydło, jak również Wiceminister Spraw Zagranicznych – Pan Paweł Kowal. Uwieńczeniem przemówień było symboliczne przecięcie wstęgi jednoznaczne z otwarciem Szlaku Maryjnego Międzynarodowej Trasy Pielgrzymkowej Mariazell – Częstochowa na obszarze Polski.
Przeczytano również list od Jego Eminencji Ks. Kardynała Stanisława Dziwisz skierowany do zebranych. Kolejnym punktem otwarcia Szlaku była koncelebrowana Msza Św. dziękczynna, której oprawę muzyczną wykonał Trzebiński Chór „Echo” oraz Jakub Wosik uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza

w  Katowicach. Po Mszy św. czas oczekiwań na wieczorny koncert wypełniła muzyka zespołu „San Damiano” z Wyższego Seminarium Duchownego OO. Bernardynów  z Kalwarii Zebrzydowskiej przy wsparciu grupy młodzieżowej „Salvator” z Bielska Białej.  Wydarzenia tego niezwykle uroczystego dnia zakończył koncert Ludwiga van Beethovena - IX Symfonii d-moll op.125 „Oda do radości” poprowadzony przez Bytomską Orkiestrę Kameralną „Camerata Impuls” pod dyr. Małgorzaty Kaniowskiej oraz udziale Chóru z Zabrza „Resonas con Tutti”.

Podziękowania:

z Krakowa oraz pracownikom, a w szczególności  Panu Krzysztofowi Puckowi za wszelkie działania mające na celu oznakowanie Szlaku Maryjnego, jak również Ks. Superiorowi Piotrowi Stawarz oraz Kustoszowi Salwatorian Ks. Jackowi Grucela wraz z pozostałymi księżmi osobiście zaangażowanymi w otwarcie Szlaku Maryjnego.
Podziękowania składamy również wszystkim partnerom projektu na odcinku Polski,
a w szczególności Urzędowi Miasta w Trzebini, jak również „Stowarzyszeniu na Bursztynowym Szlaku”, reprezentowanym przez Panią Renatę Bukowską oraz Pana Krzysztofa Kwaterę wspierającym projekt od samego początku.
Podziękowania kierujemy do przybylych gości oraz uczestników otwarcia Szlaku Maryjnego, jak również do patronów medialnych - Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej „Przełom”, TVP 3, „Dziennika Polskiego”, „Gościa Niedzielnego” oraz dyrektora Dworu Zieleniewskich w Trzebini Pana Mirosława Witoń.
Słowa wdzięczności za udział w otwarciu Szlaku kierujemy również do zespołu „San Damiano” z Wyższego Seminarium Duchownego OO. Bernardynów z Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Scholi Dziecięco - Młodzieżowej „Salvator” z Bielska Białej.
Szczególne podziękowania kierujemy do opiekunów oraz młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Chrzanowskiego, która wzięła udział

w przemarszu odcinkiem Szlaku Maryjnego oraz do pilota-przewodnika terenowego Pana Piotra Oczkowskiego.

I Liceum Ogólnokształcące w Trzebini:
- Lucyna Kobiałka – opiekun grupy
- Katarzyna Sikora
- Sylwester Kamieniarz
- Paulina Pietrzak
- Katarzyna Chechelska
- Mateusz Żmuda
- Karolina Antosz
Zespół Szkół w Libiążu:
- Ks. Tomasz Skotniczny – opiekun grupy
- Karolina Polanek
- Agnieszka Chudzikiewicz