V Konwent Przewodniczących Rad Powiatów Województwa Małopolskiego

6 marca na dużej Sali Starostwa Powiatowego w Chrzanowie spotkali się Przewodniczący Rad Powiatów z naszego województwa. Tematem przewodnim spotkania były zmiany w służbie zdrowia w kontekście finansowania szpitali powiatowych.

V Konwent Przewodniczących Rad Powiatów Województwa Małopolskiego

Obrady prowadził Przewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego Andrzej Uryga. Na sali oprócz przewodniczących rad powiatowych znaleźli się: Zarząd Powiatu, dyrektorzy szpitali, przedstawiciele związków zawodowych.

Konwent rozpoczął się od wystąpienia Starosty Chrzanowskiego Janusza Szczęśniaka, który dokonał prezentacji naszego powiatu. Następnie Dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie Ewa Potocka przedstawiła sprawozdanie z działalności swojej placówki za rok 2007. Wynika z niego jednoznacznie, że chrzanowski szpital należy do jednej z najlepiej prowadzonych placówek w kraju. Przyjmowani są pacjenci ze wszystkich powiatów województwa, w zeszłym roku było ich 18 339. Placówka wciąż się rozwija m.in wykonywane są zabiegi wszczepiania rozruszników serca.

Informację o nowych zasadach kontraktowania przedstawiła Pani Maria Janusz Dyrektor Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
W propozycji NFZ w lecznictwie szpitalnym ma się wprowadzić zasadę rozliczeń wg. Jednorodnych Grup Pacjentów zgodnie z zasadą – jeden pacjent w szpitalu = jedna grupa JGP = jedna cena. W praktyce chce się odejść od jednostki obliczeniowej ( ryczałtu ) w stronę precyzyjnego określenia kosztów tzw. „fee for service”.

Obecni na sali dyrektorzy szpitali podkreślali, że sam system nie jest zły, ale należałoby go najpierw przetestować zanim wprowadzi się go na stałe, aby sprawdzić czy nie generuje on większych kosztów niż obecny sposób rozliczania. Dyrektor Potocka zaproponowała, żeby przez, co najmniej jeden kwartał rozliczać się w obu systemach. Takie też było wspólne stanowisko konwentu.
Po obradach uczestnicy zwiedzili Parafialny Ośrodek Pamięci Zmarłych w Karniowicach, czyli „Kurhan” oraz Zespół Pałacowo-Parkowy Akademii Ekonomicznej w Młoszowej.