Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Gramy w jednej drużynie

Powiatowy Urząd Pracy w Chrzanowie jako pierwszy w województwie małopolskim sformalizował współpracę z gminnymi ośrodkami pomocy społecznej. 17 grudnia 2008 roku zawarto umowę partnerską na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej bezrobotnych powiatu chrzanowskiego.

Gramy w jednej drużynie

Porozumienie podpisały: Ośrodki Pomocy Społecznej z Alwerni, Babic, Chrzanowa, Libiąża i Trzebini oraz Powiatowy Urząd Pracy w Chrzanowie, pełniący rolę Partnera Wiodącego, a także Partnerzy Wspierający: Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzki w Krakowie, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie.

 

 

Lidia Góralewicz, główny specjalista w Zespole Projektowym Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie
Lidia Góralewicz, główny specjalista w Zespole Projektowym Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie

 

 

Znowelizowana Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie w lutym 2009 roku, narzuca podpisywanie podobnych umów wszystkim urzędom pracy. Tymczasem chrzanowski PUP wdrożył program na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej dużo wcześniej.
Lidia Góralewicz, główny specjalista w Zespole Projektowym Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie: - Pomysł pojawił się w sierpniu 2008 roku. Postanowiliśmy podjąć ścisłą współpracę z ośrodkami pomocy społecznej, które wtedy realizowały projekty systemowe finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Przewidywały one cykl działań mających na celu aktywizację społeczną wieloletnich Klientów OPS-ów, widniejących równocześnie w rejestrze bezrobotnych. Przeszli oni przez cykl rozmów z psychologiem, doradcą zawodowym, treningów motywacyjnych.

 

 

Zastanawialiście się, co będzie dalej z uczestnikami tych projektów?
- Owszem. Chcieliśmy im pomóc znaleźć pracę, albo zapewnić dodatkowe kursy służące podnoszeniu lub zmianie kwalifikacji. Tym bardziej, że osoby uczestniczące w projekcie były mocno zmotywowane i gotowe podjąć pracę. Pierwsze spotkania z pracownikami socjalnymi pokazały, że płaszczyzn współpracy jest znacznie więcej. Strony nie miały wątpliwości, że powinniśmy współdziałać. Podpisaliśmy więc porozumienie i powołaliśmy zespół koordynujący, składający się z pracowników PUP-u i OPS-ów.

 

 

Roczny harmonogram współpracy przewiduje między innymi wizyty studyjne pracowników socjalnych w chrzanowskim urzędzie pracy. Co wynika z pierwszych tego typu spotkań?
- Można śmiało stwierdzić, że to bardzo cenne spotkania. Dzięki wizytom w urzędzie pracy pracownicy socjalni poznali usługi i instrumenty rynku pracy, czyli całokształt działań podejmowanych dla skutecznego wprowadzenia osoby bezrobotnej na rynek pracy. Uzbrojeni w wiedzę mogą potem śmiało wskazywać swoim Klientom dalsze drogi aktywizacji zawodowej. Ponadto, wizyty służą poznaniu się pracowników PUP-u i OPS-ów. To świetna okazja do wymiany poglądów, doświadczeń i wzajemnej integracji.

 

 

Na kwiecień zaplanowaliście rewizyty.
- Wtedy do ośrodków pomocy społecznej udadzą się nasi pracownicy - pośrednicy i doradcy zawodowi. Podczas wizyty dowiedzą się więcej na temat ustawy o pomocy społecznej, form wsparcia dla Klientów OPS-ów i specyfiki pracy pracowników socjalnych. Dojdzie zapewne do dyskusji na temat sposobów wymiany informacji na temat naszych podopiecznych. Ośrodki pomocy społecznej lepiej niż my znają ich sytuację rodzinną, materialną i problemy, z którymi mierzyć się muszą na co dzień. My natomiast mamy lepszą wiedzę o zakresie ich predyspozycji zawodowych. Wymiana tych wiadomości wpłynie zapewne na poprawę jakości usług naszych instytucji.

 

Kolejnym punktem są warsztaty.
- W ich organizacji obiecał nas wesprzeć Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Warsztaty mają posłużyć wypracowaniu skutecznego sposobu wymiany informacji, a także płaszczyzn współpracy, które być może zaowocują wspólnymi projektami na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej bezrobotnych. Musimy skorelować działania na rzecz naszych Klientów. Gramy przecież w jednej drużynie.