Ukraińska Perlyna z Wołoczyska na deskach trzebińskiego kina Sokół

Występowali już w wielu krajach europejskich, ale w Polsce podoba im się najbardziej.
- We Włoszech czy Francji fajnie, ale ta bariera językowa...U was nasza młodzież czuje się swojsko - mówi Roman Ilkiw, dyrektor Centrum Współpracy Ukraińsko-Polskiej.

Ukraińska Perlyna z Wołoczyska na deskach trzebińskiego kina Sokół

Fot. Taniec towarzyski w wykonaniu młodzieży z zespołu Perlyna

Grupa gościła w Alwerni (miastem partnerskim tego miasta jest Jaremcza na Ukrainie), a potem z miejscowym burmistrzem Janem Rychlikiem i przewodniczącym Rady Miejskiej w Alwerni Henrykiem Kędziorą pojechała do Trzebini. Tam, na deskach trzebińskiego kina Sokół, młodzież wykonywała ukraińskie pieśni i tańczyła.
Sierpniowa wizyta w Polsce przyniesie owoce.
- Postanowiliśmy znaleźć pracę w naszym kraju dla jednej z ukraińskich artystek. Julija Nalucyszyna, 20-letnia utalentowana choreografka z zespołu Perlyna, będzie się dzielić doświadczeniem z polskimi dziećmi - zapowiada Starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak.
- Wspólnymi siłami spróbujemy podbić Europę. Pokażemy, że polska i ukraińska kultura są do siebie podobne i że mogą jeszcze zaskoczyć zachodniego widza- dodaje Roman Ilkiw.
(KR)