Szachiści zagrali fair play

Gwiazdą XV Jubileuszowego Turnieju Młodych Talentów w Szachach Aktywnych był wicemistrz Europy do lat 10 Volodymyr Vetoshko. 12-letni Ukrainiec wygrał w kategorii 17-18 lat.
Szachiści zagrali fair play

Volodymyr Vetoshko przyjechał z Gorodoku, z którym Powiat Chrzanowski podpisał umowę partnerską. Nastolatkowi towarzyszył ojciec Bohdan oraz Lesya Kostelna z córką Marichką. 9-latka także dobrze wypadła w zawodach.
- Gram w szachy od pięciu lat. Uczył mnie tata - mówi Volodymyr Vetoshko.
- Syn jest ambitny. Zawsze walczy o zwycięstwo - dodaje ojciec Bohdan.

Dyrektor turnieju, Janusz Szczęśniak, podkreśla również bardzo dobrą grę dwóch lokalnych szachistów: Michała Mirskiego z UKS „Hetman Koronny" w Trzebini (wygrał rywalizację w kategorii do lat 14) i Daniela Sadzikowskiego, który był najlepszy w kategorii do lat 16.
Atrakcyjność nagród rzeczowych sprawiła, iż rywalizacja miała bardzo ostry charakter, ale, jak podkreślił główny sędzia turnieju, zawodnicy zachowali postawę fair play.
- Jakość rozegranych partii (szczególnie w starszych kategoriach) mogła zadowolić nawet wybrednych znawców. A to znaczy, że trzebiński turniej gromadzi wielu znakomitych zawodników - uważa Janusz Szczęśniak.

Organizatorzy dziękują nie tylko graczom, ale również sponsorom. Otrzymali oni okolicznościowe patery i odznaki UKS „Hetman Koronny" - aktualnego brązowego medalisty Mistrzostw Polski obchodzącego w 2010 roku 10-lecie istnienia.
Doceniono również sędziów.
- Jestem niezwykle zadowolony z poziomu ich pracy. Zdecydowałem się na bardzo młodą ekipę, która dała prawdziwy popis sędziowania - zauważa Janusz Szczęśniak.
Dzięki zaangażowaniu sędziów pierwszy raz w historii trzebińskiego turnieju wyniki można było na bieżąco śledzić w Internecie.

Rozgrywkom towarzyszyło spore zainteresowanie rodziców i opiekunów, którzy bardzo przeżywali występy swoich pociech.
- Te zawody przeszły swoistą ewolucję: od turnieju o charakterze małopolskim, poprzez zawody ogólnopolskie, aż do turnieju o charakterze międzynarodowym. W Trzebini grali już szachiści o znanych obecnie nie tylko w Polsce nazwiskach, występowali medaliści mistrzostwa Polski, Europy i świata w różnych kategoriach wiekowych. Niektórzy z nich obecnie bardzo poważnie liczą się w polskich szachach pośród seniorów - dodaje Starosta Janusz Szczęśniak, który podczas trzebińskiego turnieju dowiedział się, że został członkiem komitetu organizacyjnego Szachowych Mistrzostw Świata Szkół w Krakowie w 2012 roku i członkiem komitetu organizacyjnego Zjazdu Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE.
(KR)

Czy wiesz, że...
W turnieju brało udział ponad 200 graczy z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Ukrainy.

Organizatorzy zawodów:
Uczniowski Klub Sportowy „Hetman Koronny" w Trzebini, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Trzebini

Sponsorzy turnieju:
Województwo Małopolskie, Fundacja Energetyk w Trzebini, Ocynkownia Śląsk w Chrzanowie, Bank Spółdzielczy w Chrzanowie, Energomedia w Trzebini, ING Bank Śląski oddział w Trzebini, Profit w Grojcu, TOR-BUD w Trzebini, Duhabex w Trzebini, EPS System w Trzebini, Euronaft w Trzebini, Olmar w Trzebini, Starostwo Powiatowe w Chrzanowie, Urząd Miasta w Trzebini, PKO SA oddział w Chrzanowie, I Fabryka Lokomotyw w Polsce Fablok SA i Restauracja „Del Paso" w Trzebini.