Zbadaj się za darmo i ćwicz w szkole rodzenia

Powiat chrzanowski finansuje trzy programy zdrowotne dla mieszkańców: profilaktyki wczesnego wykrywania raka jajnika i raka piersi oraz profilaktyki wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego, a także dofinansowuje zajęcia w szkole rodzenia.

Zbadaj się za darmo i ćwicz w szkole rodzenia

Zajęcia w szkole rodzenia kosztują 120 zł. Powiat dopłaca 50 zł, resztę pokrywa przyszła mama. Program realizowany jest w świetlicy Szpitala Powiatowego w Chrzanowie (pawilon D, II piętro). Przed rozpoczęciem cyklu zajęć uczestniczki muszą przedłożyć prowadzącej szkolenie zgodę ginekologa na wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Więcej informacji można uzyskać we wtorki i czwartki w godz. 13 -16 pod nr tel. 32 624 71 88.
Program profilaktyki wczesnego wykrywania raka jajnika i raka piersi składa się z dwóch etapów. Podstawowy obejmuje badania laboratoryjne metodą chemiluminescencyjną (aparat „IMMULITE") - markerów nowotworowych: CA-125 - w kierunku wczesnego wykrywania raka jajnika i CA 15-3 - w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi po uprzednim badaniu krwi. Do drugiego, pogłębionego etapu zakładającego USG piersi, będą zakwalifikowane kobiety, u których stwierdzono nieprawidłowego wyniki. Z programu mogą skorzystać w szczególności te kobiety, które nie rodziły oraz mające krewnych obciążonych wywiadem genetycznym.
Program profilaktyki wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego realizowany jest metodą oznaczenia PSA, czyli immunoenzymatyczną (ELISA) na aparacie „AXSYM". Z badań mogą korzystać wszyscy mieszkańcy powiatu chrzanowskiego, niezależnie do jakich poradni należą.
(KR)

Gdzie na badania?
Mieszkańcy gminy Alwernia - Przychodnia Lekarska „Medycyna" w Alwerni - Pracownia Analityczna ul. Gęsikowskiego 16, tel. 12 283 21 67
Mieszkańcy gminy Babice - Centrum Promocji Ochrony Zdrowia:
Ośrodek Zdrowia w Babicach tel. 32 613 41 01
Ośrodek Zdrowia w Zagórzu tel. 32 623 19 42
Ośrodek Zdrowia w Mętkowie tel. 32 613 42 43
Mieszkańcy gminy Libiąż - PŚ i PZ ELWITA w Libiążu, ul. Górnicza 5, tel. 32 627 04 51
Mieszkańcy gmin: Chrzanów i Trzebinia - Szpital Powiatowy w Chrzanowie - Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, ul. Topolowa 16, tel. 32 624 74 48.