Co senior jeść powinien

Możecie jeść w zasadzie wszystko, ale z umiarem i odpowiednio przygotowane - przekonywała seniorów podczas obchodów ich październikowego święta dietetyczka z chrzanowskiego szpitala Maria Kłeczek.

Co senior jeść powinien

Prelekcja pt. "Zdrowe żywienie seniora" w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie

Postaw na produkty zbożowe, ale z tzw. grubego przemiału (jak najmniej oczyszczone, a więc zawierające składniki mineralne, witaminy i błonnik). Mowa o kaszy gryczanej, ryżu brązowym (pozwala uniknąć cukrzycy) i ryżu białym (ale w małej ilości), a także płatkach owsianych, makaronach z ciemnej mąki, ciemnym pieczywie (ale nie na śniadanie, bo jest mniej strawne niż pieczywo białe). Jeśli jesteś cukrzykiem, nie przesadzaj z ilością. Wystarczy zjeść dwie kromki chleba, by się posilić.

Przynajmniej trzy razy dziennie jedz warzywa i dwa razy dzienne owoce, bo zawierają witaminy i sole mineralne. Możesz je ugotować (ale nie ponad niezbędne minimum, bo tracą cenne składniki). Rada dla cukrzyków - z warzyw lekko twardych wolniej uwalnia się cukier.
Dużo błonnika i białka zawierają rośliny strączkowe (groch, fasola, soczewica, soja), ale są również ciężko strawne. Należy je spożywać codziennie, ale w małych ilościach.
Bardzo ważnym elementem  prawidłowej diety są produkty nabiałowe. Pij mleko o obniżonej kaloryczności (1,5-2 %), ale nie wybieraj tego z „O % tłuszczu", bo ono nie zawiera żadnych wartości odżywczych. Tłuszcz w mleku jest bardzo dobrym nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jeżeli nie lubisz mleka kup jogurt, maślankę, kefir czy sery. Możesz także zjeść trzy, cztery jaja w tygodniu (nie spożywaj ich na surowo, bo są ciężko strawne!).

Dwa razy w tygodniu jedz chude, morskie ryby  i dwa razy oleiste (śledź, makrela, szprotki, sardynka), bo zawierają kwasy Omega 3. Nie smaż ryby, ale ugotuj ją na parze albo upiec w piekarniku.
Jeżeli mięso, to najlepiej indycze, ale także kurczak, cielęcina, wieprzowina i wołowina.

Wędliny? Najlepsza polędwica, schab. Zupy? Wywar gotuj na kawałku chudego mięsa. Surówki? Koniecznie dodaj oliwę lub olej do każdej z nich. Słodycze? To puste kalorie. Jeśli już masz ochotę na coś słodkiego, wybierz gorzką czekoladę.

I nie zapominaj o wodzie, bo na pewno pijesz jej za mało. A powinieneś wypijać co najmniej pół szklanki w półgodzinnych odstępach czasu. Możesz pić przegotowaną wodę z kranu z dodatkiem cytryny, albo mineralną. Nie kupuj jednak wód źródlanych, bo składem nie różnią się od zwykłej „kranówki" lub  mają jeszcze mniej składników mineralnych.

Chcesz się odchudzić? Zastanów się, czy podołasz i nie przerwiesz diety po kilku dniach. Pamiętaj, że dieta odchudzająca musi być urozmaicona i bogata w sładniki odżywcze, czyli  białka, tłuszcze i węglowodany.
Notowała (KR)

Czy wiesz, że...
Dwudniowe obchody V Powiatowego Dnia Seniora zorganizowało Starostwo Powiatowe w Chrzanowie we współpracy z Zarządem Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Chrzanowie oraz Przedszkolem Samorządowym im. św. Franciszka w Balinie.