Ćwiczenia strażackie w rafinerii

24 i 25 listopada terenie Rafinerii „TRZEBINIA” S.A. w Trzebini odbyły się ćwiczenia taktyczno – bojowe jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu chrzanowskiego oraz województwa małopolskiego i śląskiego.

Ćwiczenia strażackie w rafinerii

Fot. Wojciech Rapka

Scenariusz ćwiczeń przewidywał, że z nieznanych przyczyn doszło do pożaru i wybuchu zbiornika z benzyną na terenie zakładu dużego ryzyka, jakim jest Rafineria „Trzebinia” S.A. W wyniku wybuchu zbiornika z paliwem, a poprzez uszkodzony jego płaszcz doszło do wypływu palącej się benzyny i rozlewu jej w obwałowaniu. W związku z wiatrem i promieniowaniem cieplnym zagrożone zostały sąsiednie zbiorniki. Intensywnie rozwijający się pożar zagrażał bocznicy, na której znajdowały się cysterny kolejowe z ropą naftową. Dyspozytor Punkt Alarmowy Zakładowej Straży Pożarnej Sp. z o.o. natychmiast zadysponował 3 ciężkie zastępy wodno – pianowe. Powiadomił jednocześnie Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Chrzanowie o zdarzeniu, które zadysponowało 4 zastępy z JRG Chrzanów. Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie zadysponowało dwa plutony gaśnicze z Małopolskiej Brygady Odwodowej oraz pluton gaśniczy z województwa śląskiego. Kierujący działaniami ratowniczymi - mł. bryg. Piotr Filipek, podzielił teren działań na trzy odcinki bojowe oraz polecił dowódcom odcinków bojowych przygotowanie podległych zastępów do generalnego natarcia na palący się zbiornik i tace. W tym celu powołał szefa sztabu akcji - st. kpt Wojciecha Rapkę, który miał za zadnie zorganizowanie sztabu, przeprowadzenie analizy sytuacji, wyliczenie sił i środków niezbędnych do przeprowadzenia generalnego natarcia na palący się zbiornik i tace. Ćwiczenia były obserwowane przez st. bryg. Piotra Konara – Zastępcę Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP  wraz z grupą rozjemców złożoną z oficerów Małopolskiej Brygady Odwodowej. W dzień poprzedzający ćwiczenie praktyczne w siedzibie Zakładowej Straży Pożarnej Rafinerii „Trzebinia” S.A. odbyła się Gra Sztabowa z udziałem przedstawicieli KW PSP w Krakowie, KP PSP w Chrzanowie, ZSP Sp. z o.o. w Trzebini, Policji, Szpitala Powiatowego w Chrzanowie, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chrzanowie, UM w Trzebini oraz służb współdziałających. Gra Sztabowa była doskonałym polem do sprawdzenia i doskonalenia umiejętności wypracowywania:

• wypracowania decyzji na poszczególnych szczeblach dowodzenia,
  • wydawania poleceń służbowych w zakresie wcześniej wypracowanych koncepcji i decyzji KDR,
  • wykorzystania planów ratowniczych,
  • naliczania sił i środków przez dowodzącego na podstawie rozwoju pożaru,
  • kalkulacji sił i środków będących w dyspozycji poszczególnych dowódców odcinków bojowych.

W ćwiczeniach wzięło udział łącznie 100 strażaków, 25 wozów straży pożarnej, w tym między innymi ciężkie samochody wodno-pianowe, samochód rozpoznania chemiczo-ekologicznego oraz samochód dowodzenia i łączności.

Autorem zdjęć jest st. kpt. Wojciech Rapka