Stop wypalaniu traw!

Komenda Powiatowa PSP Chrzanowie wraz z Komendą Powiatową Policji w Chrzanowie, działając w ramach „Powiatowego programu przeciwdziałania wypalania traw”, rozpoczęła kolejny etap Programu.

Stop wypalaniu traw!

W siedzibie Komisariatu Policji w Libiążu odbyło się spotkanie przedstawicieli Policji, PSP i OSP. Celem spotkania było ustalenie wspólnych, policyjno-strażackich patroli w rejonach gdzie najczęściej dochodzi do pożarów traw. Nie bez powodu, jako pierwsze, patrole pojawią się w gminie Libiąż. Właśnie tam, statystycznie dochodzi najczęściej do pożarów traw. Wspólne, policyjno-strażackie patrole, działają prewencyjnie i edukacyjnie prowadząc rozmowy z mieszkańcami na temat szkodliwości wypalania traw. Patrole są umundurowane i pozostają w stałym kontakcie ze Stanowiskiem Kierowania PSP oraz oficerem dyżurnym Policji. W razie konieczności dysponowane są wozy bojowe straży pożarnej lub dodatkowe radiowozy policyjne. Podobne patrole zostaną uruchomione niebawem w pozostałych gminach powiatu. Poza patrolami umundurowanymi, służbę również pełnią patrole w umundurowaniu cywilnym, których celem jest nakrywanie podpalaczy na „gorącym uczynku”.

Zwracam się z apelem do społeczeństwa o reagowanie na każdą próbę podpalenia traw na nieużytkach, dzwoniąc na numery alarmowe Policji – 997 lub Straży Pożarnej – 998.

Tekst i zdjęcie st. kpt. Wojciech Rapka