Kraków zaprasza na majowe obchody

3 maja Kraków i Małopolska tradycyjnie obchodzić będą święto uchwalenia Konstytucji z 1791 roku. Zapraszamy do udziału w tym święcie. W tym roku zostało ono przygotowane przez Małopolski Urząd Wojewódzki.

Kraków zaprasza na majowe obchody

2 maja na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską w godz. 12 -17 trwać będzie „Bezpieczna Majówka”, w czasie której można poznać m.in. techniki bezpiecznej i oszczędnej jazdy samochodem (symulator zderzeń, alkogogle). Będzie też można nauczyć się udzielania pierwszej pomocy i obejrzeć sprzęt ratowniczy.

3 Maja MUR zaprasza do udziału w uroczystościach patriotycznych. O godz. 10 w Katedrze Wawelskiej odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, potem tłum przemaszeruje na plac Matejki, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza zostaną złożone kwiaty. Tam też wręczone zostaną odznaczenia państwowe i akty nadania obywatelstwa polskiego, a następnie odbędzie się defilada wojskowa.

W godz. 12 - 22 na dziedzińcu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Basztowej 22. zaplanowano Wielki Majowy Piknik. Będzie wiele atrakcji dla dzieci, m. in. spektakle, warsztaty plastyczne, zabawy z animatorami, a także dla dorosłych: koncerty, spektakle, kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła.

PROGRAM:

2 maja 2012 r. (środa) w godz. 12 - 17

„Bezpieczna majówka”

Pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego

1. Akademia Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara:

- prelekcje nt. eco-drivingu, czyli jak jeździć ekonomicznie i ekologicznie.

- prezentacja prawidłowej pozycji za kierownicą (ustawienie fotela i kolumny kierownicy);

- instruktaż poprawnego zapinania pasów bezpieczeństwa;

- pokaz błędnych i prawidłowych metod operowania kierownicą.

2. Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie:

- rowerowy mini tor przeszkód;

- konkursy dla dzieci i młodzieży z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym;

- symulator zderzeń;

- prezentacja 2 motocykli i radiowozu;

- alkogogle - dzięki, którym chętni będą mogli sprawdzić jakie jest pole widzenia po spożyciu alkoholu;

3. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie:

- pokaz rozcinania wraku samochodu;

- prezentacja jednostki ratownictwa chemicznego;

- prezentacja jednostki ratownictwa wodnego;

- prezentacja samochodu z drabiną mechaniczną.

4. Straż Miejska Miasta Krakowa:

- prezentacja radiowozu;

- konkursy dla dzieci i młodzieży.

5. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe:

- instruktaż pierwszej pomocy przedmedycznej (defibrylatory, fantom);

- prezentacja karetki pogotowia.

6. Małopolski Urząd Wojewódzki:

- rozdawanie odblasków, apteczek, kubków, balonów z numerem 112.

3 maja 2012 r. (czwartek)

Obchody Święta 3 Maja

- Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Zbrojnego Polski Walczącej,

skwer u zbiegu ul. Powiśle z ul. Zwierzyniecką, godz. 9.15.

- Msza święta w intencji Ojczyzny,

Katedra na Wawelu, godz. 10.00.

- Złożenie wieńca pod Krzyżem Katyńskim,

Plac o. Adama Studzińskiego, godz. 11.30

- Pochód Patriotyczny,

przejście Drogą Królewską na Plac Matejki, godz. 11.40

- Uroczystości patriotyczne przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w tym wręczenie odznaczeń państwowych i aktów nadania obywatelstwa polskiego,

Plac Matejki, godz. 12.00.

- Defilada formacji wojskowych i ułańskich połączona z pokazem sprzętu,

Plac Matejki – Basztowa LOT, po zakończeniu uroczystości na Placu Matejki.

Podczas pokazu i defilady zobaczymy m. in.:

- Kołowy Transporter Opancerzony ROSOMAK: pojazd używany m. in. w Afganistanie. Przeznaczony do walki, wykorzystania w misjach pokojowych i stabilizacyjnych, transportu żołnierzy, prowadzenia rozpoznania i działań patrolowych oraz dowodzenia pododdziałami specjalistycznymi. Charakterystyka: zbudowany w układzie 8x8 z napędem na wszystkie koła. Może przewozić 11 osób - kierowca, dowódca, działonowy i 8 (6 w wersji afgańskiej) żołnierzy desantu. Uzbrojenie stanowi: armata ATK Mk44 kalibru 30 mm, sprzężony z nią karabin maszynowy UKM 2000C kalibru 7,62 mm, wyrzutnia granatów dyspersyjnych (dymnych) kalibru 81 mm (6 szt.). Naprowadzanie uzbrojenia w płaszczyźnie poziomej i pionowej – elektryczne ze stabilizacją.

- BRDM 2B ŻBIK(model 1997) - opancerzony pojazd rozpoznawczy. Uzbrojenie stanowi wkm 12,7 mm, km 7,62 mm, opcjonalnie wyrzutnia pocisków przeciwpancernych Fagot. Wyposażenie: pasywny celownik dzienno-nocny i pasywne przyrządy obserwacyjne, radiostacja cyfrowa PR4G, system ostrzegania o opromieniowaniu laserem SSCI-A, połączony z wyrzutniami granatów dymnych systemu Cytryn.

- HIBNERYT - samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjski złożony z samochodu ciężarowo-terenowego Star 266 oraz zamontowanego na niej działka ZU-23-2.

- wyrzutnię rakiet WR-40 LANGUSTA,

- samobieżną armato-haubicę 152 mm AHS DANA

WIELKI MAJOWY PIKNIK

dziedziniec Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, wejście od ul. Basztowej oraz od ul. Worcella, godz. 12 - 22

- kiermasz produktów regionalnych oraz pokaz rękodzieła,

w godz. 12.00 – 20.00

- prezentacja kultur mniejszości narodowych i etnicznych: Słowacy, Romowie i Ormianie, warsztaty plastyczne o tematyce patriotycznej, występy zespołów taneczno – muzycznych, malowanie twarzy w barwach narodowych oraz zwiedzanie siedziby wojewody,

godz. 12.15 – 17.00.

- „Przygody Pirata Karmazyna”

- przedstawienie w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego, godz. 12.00 – 13.00.

- odsłonięcie graffiti z motywami patriotycznymi (wykonanych przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej oraz uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie,

godz. 13.15 – 13.30.

- przedstawienie „Kaszalot”,

spektakl wystawiany przez Amatorski Teatr Osób Niepełnosprawnych „EIJAFJATLAJOKUTL”, godz. 13.45 – 14.15.

- koncert w wykonaniu dzieci z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących,

godz. 14.30 – 15.00.

- „Zemsta” – przedstawienie w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego,

godz. 18.00 – 19.00.