Marek Bębenek Zasłużonym dla Powiatu Chrzanowskiego

Po raz trzynasty Rada Powiatu Chrzanowskiego nadała tytuł Zasłużony dla Powiatu Chrzanowskiego.

Marek Bębenek Zasłużonym dla Powiatu Chrzanowskiego

28 listopada 2012 do zacnego grona zasłużonych dołączył Marek Bębenek Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie.

-Tak już jesteśmy skonstruowani, że nie lubimy być oceniani. Zazwyczaj wolimy wydawać sądy i oceniać innych. A za tę ocenę Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie Starosto wnioskodawcy serdecznie dziękuję. Jest to dla mnie najwyższe wyróżnienie jakiego nigdy bym się nie spodziewał. Chociaż jako mundurowy, jako oficer niejednokrotnie poza karami przyjmowałem również nagrody – powiedział Komendant Marek Bębenek.

...Dziękuję za wyniesienie do godności zasłużonego dla powiatu chrzanowskiego zwykłego chłopaka z Rozkochowa. To jest też dla mnie bardzo ważne. I niech nikt już od dzisiaj nie mówi, że trzynastka nie jest liczbą szczęśliwą - dodał wyróżniony.

Honorowy tytuł zasłużonego nadawany jest raz w roku z okazji Święta Niepodległości podczas uroczystej Sesji Rady Powiatu.Tegoroczną oprawę artystyczną uroczystości uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Małopolanie" z Babic.

Marek Bębenek – laudacja (Henryk Sawka)

Brygadier Marek Bębenek Komendant Państwowej Straży Pożarnej urodził się na terenie powiatu chrzanowskiego w miejscowości Rozkochów. Od lat młodości jak każdy chłopiec był zakochany w straży pożarnej, szkołę średnią ukończył w Chrzanowie - Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica, po maturze rozpoczął naukę w szkole Chorążych Pożarnictwa w Krakowie. W 1983 roku podjął pracę w Straży Pożarnej w Chrzanowie.

Przeszedł wiele stanowisk – został mianowany na stanowisko zastępcy dowódcy jednostki ratowniczo gaśniczej, a następnie w 1989 roku został dowódcą jednostki. W 2006 roku został powołany na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej.

Stale uzupełniał swoje wykształcenie o:

- Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie,

- Studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Zasobami Ludzkimi,

-Studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jako Komendant podjął działania polegające na szerokiej współpracy z różnymi instytucjami w celu polepszenia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu chrzanowskiego. Ze względu na swoje doświadczenie powoływany był do działań specjalnych. Uczestniczył m.in. podczas powodzi w Sandomierzu w 2001, Nowym Sączu 2004, Andrychowie 2005. Również w latach 90 uczestniczył w gaszeniu pożarów: Racibórz 1992, Chrzanów 1996, gaszenie zbiornika z ropą naftową w Trzebini, pożar Klasztoru w Alwerni oraz gaszenie cysterny w Chrzanowie na ul. Krakowskiej pod wiaduktem. Mocną stroną jest działalność społeczna, od 36 lat związany jest z OSP.

Jest autorem monografii Chrzanowskiej Straży Pożarnej 1987-2002. Był członkiem komitetu honorowego Fundacji Sztandaru dla Komendy Powiatowej Straży Pożarnej. Wykształcił wielu młodych ochotników, a później strażaków. Od 11 lat współorganizuje obozy szkoleniowe w Rozkochowie – miejsce urodzenia. Za bardzo dobrą pracę na rzecz mieszkańców powiatu chrzanowskiego został odznaczony:

- brązowym krzyżem zasługi

- srebrną i złotą odznaką zasłużonych dla ochrony p-poż.,

- złoty znak związku OSP, którą otrzymał jako najmłodszy strażak

Obecnie jest dziekanem komend powiatowych i miejskich straży pożarnych województwa małopolskiego oraz wielu innych odznaczeń. Marek Bębenek swoją przykładną służbą na rzecz ochrony przeciw pożarowej i bezpieczeństwa mieszkańców powiatu chrzanowskiego w pełni zasłużył na przyznanie tytułu zasłużony dla powiatu chrzanowskiego. Przyznanie tego tytułu jest również podziękowaniem dla wszystkich strażaków, którzy poświęcają swój czas dla naszego bezpieczeństwa.

Dziękujemy Marku, dziękujemy wszystkim strażakom za codzienny trud