Jak zarejestrować pojazd marki "SAM"

Obowiązująca od 22 czerwca nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadziła bardzo znaczące zmiany dotyczące możliwości zarejestrowania na terenie RP popularnych pojazdów  marki "SAM" oraz wyprodukowanych lub importowanych w ilości jednej sztuki rocznie.

Jak zarejestrować pojazd marki "SAM"

Fot. Adam Klimkiewicz

- Amatorsko budowano najczęściej przyczepy lekkie, a rzadziej ciągniki. Mieszkańcy powiatu chrzanowskiego zgłaszali corocznie kilkanaście takich pojazdów celem dopuszczenia ich do ruchu przez starostę - mówi Adam Klimkiewicz, główny specjalista Wydziału Komunikacji i Paszportów Starostwa Powiatowego w Chrzanowie.

Postępowanie było nieskomplikowane, gdyż wystarczyłkoo złożyć oświadczenie co do własności użytych przy składaniu części, a także przejść badanie techniczne w uprawnionej stacji kontroli pojazdów.

- Aktualnie tak łatwo już nie jest. Trzeba przejść procedurę dopuszczenia jednostkowego pojazdu, którą realizować ma jednostka akredytowana z ramienia ministra transportu. Stkutkuje to nie tylko dużym zwiększeniem opłat, ale również odbyciem podróży do takiej placówki - dodaje A. Klimkiewicz.

Podobnie jest w przypadku pojazdów wprowadzanych do obrotu jednostkowo i dotychczas nie zarejestrowanych, których właściciele chcąc legalnie jeździć muszą również postarać się o nowy dokument zaświadczający spełnienie wymagań określonych  przepisami.