Chrzanowski szpital ma pocztę pneumatyczną

Poczta pneumatyczna jest to system przesyłania do badań materiałów biologicznych, m. in. próbek krwi za pomocą rur poprzez wykorzystanie sprężonego powietrza. Szpital Powiatowy w Chrzanowie to drugi w Polsce szpital powiatowy, w którym zamontowano taki system. System ten pozwala na bardzo szybkie dostarczenie materiału biologicznego z Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) do Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej. Transport próbek trwa ok. 40 sekund, co jest szczególnie ważne w sytuacji zagrożenia życia kiedy liczy się każda sekunda. W kolejnych etapach będą włączane w system poczty pneumatycznej inne pozostałe oddziały szpitalne.

Chrzanowski szpital ma pocztę pneumatyczną

Czy wiesz, że…

W grudniu oddano do użytku kolejną inwestycję: „Ucyfrowienie Aparatów Analogowych RTG w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej". System ten oparty jest m.in. na bezprzewodowym detektorze, dzięki któremu obraz z urządzeń diagnostycznych jest przesyłany do stacji diagnostycznej technika oraz na konsolę lekarską. Dodatkowo wyniki można przesyłać do konsultacji w dowolne miejsce na świecie używając Internetu. Przewagą obrazu cyfrowego nad analogowym jest możliwość powiększania uzyskanego obrazu oraz jego przetwarzanie. W przypadku wykrycia zmiany chorobowej można ją zaznaczyć i skierować pacjenta do dalszej diagnostyki pogłębionej.