Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Młody geniusz z Trzebini stworzył system operacyjny i dostał w nagrodę 10 000 zł

Wojciech Różowski, 16-letni uczeń pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach, wygrał tegoroczny Konkurs Naukowy E(x)plory organizowany przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Nastolatek wymyślił od podstaw architekturę systemu operacyjnego. Swój autorski projekt zaprezentuje na największym konkursie informatycznym w Europie – Infomatrix. 

Młody geniusz z Trzebini stworzył system operacyjny i dostał w nagrodę 10 000 zł

Wojciech Różowski w ubiegłym roku postanowił zgłosić system na Konkurs Naukowy E(x)plory. Dotarł do finału, ale ponieważ projekt nie był jeszcze wystarczająco zaawansowany, nie udało mu się wygrać. Uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach kontynuował swoją naukową pracę. Postanowił też ponownie spróbować swoich sił w konkursie… Tym razem zdobył nie tylko pierwszą nagrodę, ale wygrał także możliwość reprezentowania Polski na największym w Europie konkursie informatycznym – Infomatrix. Za kilka tygodni pojedzie do Rumunii, by przekonywać do swojego projektu międzynarodowe jury i konkurować z rówieśnikami z całej Europy.
Co wyróżnia modularny system operacyjny? – Ze względu na swoją budowę system „nie zawiesza się”, a sposób jego implementacji ułatwia przenoszenie na różne architektury sprzętowe. Charakteryzuje się on wysoką stabilności, a zarazem dużą szybkością działania oraz niezawodnością – wyjaśnia Wojciech.
Jan Przybyłowicz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego wrócił do Warszawy z drugą nagrodą. Jej zdobycie umożliwiło mu badanie wpływu heptahydratu siarczanu magnezu na produkcję przez bakterie kwasu mlekowego egzopolisacharydów, które w przemyśle spożywczym pełnią rolę zagęszczacza i polepszają właściwości smakowe przetworów mlecznych. Jan ustalił, że przy określonym stężeniu heptahydratu siarczanu magnezu w roztworze kefiru, bakterie kwasu mlekowego produkują aż o 58,4 proc. więcej egzopolisacharydów, eliminując konieczność stosowania syntetycznych składników w celu polepszenia jakości smaku przetworów mlecznych.
– Co więcej, spożywanie egzopolisacharydów może być korzystne dla zdrowia, bo wykazują one działanie antyrakowe, obniżają poziom cukru i cholesterolu we krwi, hamują wzrost ciśnienia oraz mają potencjał immunoregulacyjny – przekonuje Jan.
Dominika Bakalarz z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu i Joanna Jurek z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim postanowiły połączyć swoją wiedzę i naukowe pasje by wspólnie pracować nad wytworzeniem implantu składającego się z polimerowej nanomaty pokrytej komórkami macierzystymi. Ich projekt – Origami BioBandage, multipotencjalny bioimplant – zapewnił im trzecie miejsce w Konkursie Naukowym E(x)plory. Jak podkreślają, prowadzone przez nie badania pozwoliły na zastosowanie implantu do stymulacji regeneracji tkanki kostnej np. u chorych z osteoporozą, zaś podobną matę będzie można wykorzystać w terapii wspomagającej leczenie raka piersi.

W tegorocznym Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 39 najlepszych młodych naukowców z całej Polski zaprezentowało 27 innowacyjnych wynalazków. Finaliści walczyli o stypendia naukowe w wysokości 3 000, 6 000 i 10 000 zł oraz możliwość reprezentowania Polski na prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych w Rumunii, Holandii, Belgii i USA.
– Laureaci poprzednich trzech edycji przywieźli z międzynarodowych konkursów aż 17 medali, co jest najlepszym potwierdzeniem nie tylko wysokiego poziomu naszego Konkursu, ale przede wszystkim tego, że nasza młodzież jest bardzo zdolna. Młodzi naukowcy potrzebują możliwości prezentowania swojej wiedzy i kogoś, kto pomoże im rozwijać naukowe pasje. Misją naszej Fundacji jest udzielanie takiego właśnie wsparcia i promowanie nauki we wszystkich zakątkach Polski – mówi Joanna Gogolińska, Dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.
Autorzy 11 projektów zaprezentowanych na tegorocznym finale Konkursu będą reprezentowali Polskę na najważniejszych międzynarodowych konkursach naukowych. Na Infomatrix do Rumunii, poza Wojciechem Różowskim, pojadą Emilian Ścibisz i Adrian Pikus z Ostrowca Świętokrzyskiego. Na konkursie INESPO w Holandii, na którym uczniowie prezentują prace z dziedziny ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, Polskę będą reprezentować: Sara Berent z Gdyni, Kacper Jaszcz z Gliwic oraz dwójka licealistów ze Słupska: Kinga Majchrzak i Konrad Łabęcki. Do Belgii, gdzie odbywają się prestiżowe targi naukowe dla uczniów, wybiorą się: Aleksandra Fesiuk z Tomaszowa Mazowieckiego, Joachim Jakubas z Połańca oraz Michał Ratajczak ze Słupska.
Trójka laureatów E(x)plory pojedzie do USA na największy światowy konkurs naukowy dla uczniów Intel ISEF. Takie wyróżnienie zdobyli: Magda Barańska z Łodzi, Dalia Gala z Glasgow oraz Krzysztof Eder z Poznania.
Poza głównymi nagrodami i możliwością wyjazdów na prestiżowe międzynarodowe konkursy na tegorocznych E(x)plorach przyznano także dwie Nagrody Specjalne Przewodniczącej Jury Konkursu. Pierwsza z nich powędrowała w ręce dwójki gimnazjalistów z Leszna: Marka Ławniczaka i Macieja Skitka, druga do trójki licealistów z Nowego Sącza: Arkadiusza Szczepanka, Wojciecha Żdżarskiego i Artura Jamro.
Nowością tegorocznej edycji były nagrody przyznane przez firmę PwC w postaci mentorskiego wsparcia przy pracy nad dalszym rozwojem projektu. Otrzymali je: Joachim Jakubas z Połańca, Kacper Jaszcz z Gliwic, Michał Ratajczak ze Słupska oraz zespół licealistów z Torunia, który tworzą Julia Giełdon, Klaudia Laks i Rafał Zbonikowski.
Krajowy Finał Konkursu był jednym z elementów Gdynia E(x)plory Week – dorocznego, kilkudniowego święta nauki i nowych technologii, które zakończyło się w sobotę, 28 marca. Wydarzenie zorganizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci i młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów jak i start upów, innowacyjnych firm, naukowców, władz samorządowych oraz centralnych. Goście mogli wziąć udział w ponad 60 warsztatach i pokazach naukowych Festiwalu Nauki i Technologii E(x)plory oraz szkoleniach i prelekcjach w ramach Strefy Start-upów. Blisko 200 przedstawicieli świata nauki, biznesu związanego z rozwojem innowacyjnych technologii oraz władz centralnych i samorządowych wzięło udział specjalistycznym Kongresie E(x)plory. W czasie kilkunastu paneli jego uczestnicy dyskutowali jak skutecznie wspierać budowę innowacyjnej gospodarki opartej o wiedzę.
Organizację wydarzenia wsparło ponad 60 firm i instytucji. Mecenasem E(x)plory jest Grupa LOTOS, a partnerami strategicznymi Miasto Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz firma Intel.