Jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiaczek

W dniu 2 grudnia 2017 roku w Domu Kultury Sokół w Trzebini odbył się Jubileuszowy Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiaczek. Koncert zorganizowano z okazji 15- lecia istnienia Zespołu.

Jubileusz Zespołu Pieśni  i Tańca Krakowiaczek
Krótka historia Zespołu ....
Krakowiaczek został założony w 2002 roku przy Szkole Podstawowej w Grojcu. Po dwóch latach działalności opiekę nad zespołem przejął Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni, zatrudniając instruktorów tańca i muzyki. Od roku 2012, formalnie KRAKOWIACZEK tańczy i śpiewa przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Alwerni, który finansuje działalność zespołu. Zespół jest wspierany również przez Stowarzyszenie Sympatyków Grojca. Od początku działalności instruktorem i choreografem jest Teresa Majewska, która w tym celu ukończyła 2-letnie studium taneczne – Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny w zakresie tańca ludowego. Od marca 2008 do września 2012 roku współpracował z nami jako choreograf, instruktor i kierownik artystyczny Patryk Rutkowski. Kierownikiem muzycznym i akompaniatorem do roku 2015 był Paweł Szafarski. Obecnie akompaniatorem jest Wiesław Piwowarczyk. Zespół zrzesza dzieci i młodzież w wieku od 5-19 lat, obecnie licząc 45 członków. Pracuje w trzech grupach wiekowych. W ciągu 14 lat działalności zespół dał ponad 100 koncertów w kraju i za granicą.

Programy:Folklor:
“Na paświsku” Krakowiaków Zachodnich
“Na jagody”​ Krakowiaków Wschodnich
“Na grojeckim przecieniu” Lachów Sądeckich
“Po odpuście” Lubelszczyzny
“Kogucik i śmigus dyngus” Górnego Śląska
“Andrzejkowe wróżenie” Starej Warszawy
“Wesele grojeckie” Beskidu Żywieckiego

Przeglądy i festiwale:

Powiatowy Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej 2004, 2005 r. – wyróżnienie
Przegląd Zespołów Obrzędowych w Wygiełzowie
2005 – II miejsce
2006 – III miejsce razem z zespołem Grojcanie
2009 – I miejsce
2012 – wyróżnienie
           XVII Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego “Krakowiaczek” - nagroda
           XIX Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego “Krakowiaczek” - nagroda
           XX Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego “Krakowiaczek” - nagroda
2010 - uczestniczyliśmy w BALKAN FOLK FEST w Bułgarii,
2011 - Festiwal EUROPA we Francji
2013 - Festiwal RAZIGRANO ORO - Macedonia
2014 - XXV Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiegio “Krakowiaczek” - nagoda - nominacja
2014 - Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych - rekomendacja na “Święto Dzieci Gór” 2015r.
2015 - Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR
2015 - II Miejsce w
Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym ,,Pawie Pióro'' w Trzebini   w kategorii ,,formy autentyczne''.
2016 - Nagroda Specjalna w XXII Przeglądzie Zespołów Obrzędowych "PO KRAKOWSKU"
2016- Wyróżnienie I Stopnia w III Przeglądzie Zespołów Artystycznych o Puchar Starosty Chrzanowskiego

Zródło: Samorządowy Osrodek Kultury w Alwerni