Zespół Krakowiaczek z Grojca nagrodzony przez starostę

Zespół Pieśni i Tańca Krakowiaczek z Grojca otrzymał Nagrodę Artystyczną Powiatu Chrzanowskiego za całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości, upowszechniania i ochrony kultury.

Zespół Krakowiaczek z Grojca nagrodzony przez starostę

Wręczenie Nagrody Artystycznej Powiatu Chrzanowskiego 2017 odbyło się podczas sesji Rady Powiatu Chrzanowskiego 28 grudnia. Laudację wygłosił Marek Skowronek, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Chrzanowskiego, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni.

Zespół Pieśni i Tańca Krakowiaczek powstał w 2003 roku przy Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Grojcu z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły Zofii Gniewek.  Założycielką, instruktorem i choreografem była przewodnicząca Rady Rodziców Teresa Majewska.

Obecnie zespół działa w strukturach Samorządowego Ośrodka Kultury w Alwerni, gdzie instruktorem i choreografem jest w dalszym ciągu Teresa Majewska. Zespół Krakowiaczek prezentuje wysoki poziom artystyczny, popularyzując kulturę regionalną nie tylko w gminie Alwernia i powiecie chrzanowskim, ale również w różnych regionach Polski i za granicą. Grupa bierze udział w licznych przeglądach, konkursach i festiwalach, w tym również międzynarodowych, zdobywając wysokie miejsca i liczne nagrody. Celem pracy zespołu jest zachowanie tradycji, obrzędów, zwyczajów, tańców pieśni ludowych ziemi chrzanowskiej, jej gwary i ubioru ze szczególnym uwzględnieniem gminy Alwernia i sołectwa Grojec. Zespół prezentuje także folklor innych regionów Polski, przyczyniając się do rozpowszechniania tańców różnych regionów etnograficznych.