Huczne świętowanie w stolicy powiatu z okazji 100 lat niepodległości

W ramach wspólnych obchodów powiatu chrzanowskiego i gminy Chrzanów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się szereg ciekawych wydarzeń w Chrzanowie. Będzie ognisko, wspólne śpiewanie, a w niebo pofruną okolicznościowe balony.

Huczne świętowanie w stolicy powiatu z okazji 100 lat niepodległości

Fot. Uczniowie I LO w Chrzanowie trenują składanie flagi

Przed południem uroczystości odbywać się będą w kościele św. Mikołaja oraz w parku miejskim. Od godz. 16 mieszkańcy będą świętować na Placu Tysiąclecia.

W parku nastąpi oficjalne odsłonięcie muralu niepodległościowego wykonanego przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Chrzanowie. Znalazło się na nim kilka postaci związanych z Chrzanowem. To walczący w Legionach Polskich płk Marian Ocetkiewicz, instruktor harcerstwa dr Zdzisław Krawczyński, konstruktor z Fabloku Kazimierz Zembrzuski, pielęgniarka i kandydatka na ołtarze Janina Woynarowska oraz zmarły dziewięć lat temu kajakarz-olimpijczyk Michał Gajownik.

Zamalowania powierzchni 30 m. kw. parkowego muru okalającego dawną siedzibę komendy policji podjęli się licealiści z I LO: Bartek Chmielewski, Bartosz Tomaszkiewicz, Szymon Kłeczek, Kornel Pierzchała, Karolina Nowak, Olga Warzecha, Paulina Deluga, Wiktoria Góralczyk, Julia Pudo i Szymon Galos. Praca odbywała się pod kierunkiem nauczycielki Bogusławy Mrowcy.  Uczniowie korzystali z pomocy gminy, muzeum, starostwa oraz prywatnych sponsorów.

Licealna młodzież włączy się również w popołudniową część obchodów. Spod szkoły wyruszy na rynek, a potem na Plac Tysiąclecia barwnym korowodem w strojach z epoki. Środki inscenizacyjne zostały wypożyczone na tę okazję z Łódzkiego Centrum Filmowego.

- Nasza młodzież wcieli się w postaci historyczne walczące o niepodległość. Pójdą z nami kosynierzy z powstania kościuszkowskiego, przedstawiciele powstania listopadowego i krakowskiego, młodzież w strojach staropolskich, Garybaldczycy z Marchettim na czele, żuawi śmierci, uczestnicy powstania styczniowego, a także przedstawiciele gniazd Sokoła. Towarzyszyć nam będą legioniści z komendantem Piłsudskim na czele, w których wcielą się członkowie stowarzyszenia Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie w strojach dwudziestolecia międzywojennego i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chrzanowie – wylicza Bożena Bierca, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie.

Korowód przejdzie ulicą Piłsudskiego na aleję Henryka, potem na rynek, a dalej na Plac Tysiąclecia.

Na skwerze przed Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji posadzony zostanie klon Bartka - jednego z najstarszych w Polsce dębów, a po odśpiewaniu hymnu państwowego odbędzie się koncert pieśni patriotycznych „A to Polska właśnie”. Będzie ognisko, wspólne śpiewanie (każdy uczestników otrzyma śpiewnik patriotyczny). Będziemy również rozdawać balony, chorągiewki, odblaski.  Na Urzędzie Skarbowym rozświetlona zostanie flaga biało-czerwona, a w niebo pofruną okolicznościowe balony. Imprezę zakończy koncert zespołu EDER.

Zapraszamy serdecznie do udziału!

Program:

godz. 10:00

msza św. za ojczyznę, kościół p.w. św. Mikołaja
- po mszy składanie kwiatów pod tablicą pamiątkową
- odsłonięcie tablicy z okazji nadania imienia 100 – lecia Odzyskania Niepodległości parkowi miejskiemu
godz. 12:00
- ogólnopolskie odśpiewanie hymnu narodowego
- oficjalne odsłonięcie muralu niepodległościowego autorstwa uczniów I LO
Park 100-lecia Odzyskania Niepodległości
godz. 15:00
- uroczysty przemarsz korowodu niepodległościowego w strojach z epoki sprzed budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica na Plac Tysiąclecia

- uroczyste sadzenie klonu słynnego dębu Bartek, skwer przed MOKSiR