14-latki z powiatu chrzanowskiego laureatkami ogólnopolskiego konkursu „Moja Niepodległa za 20 lat”, w którym doceniono ich talent literacki i wyobraźnię

Nikola Trybuś i Anna Mulka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Czyżówce w gminie Trzebinia oraz Joanna Kozikowska, uczennica Szkoły Podstawowej w Płazie w gminie Chrzanów napisały, jak wyobrażają sobie Polskę za 20 lat.

Fot. Nauczyciel Klaudia Kuska, wicestarosta Bartłomiej Gębala, uczennice: Anna Mulka, Nikola Trybuś i Joanna Kozikowska  oraz nauczyciel Iwona Pabis podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie

„(…) Za 20 lat nie będę już nastolatką, lecz 34 letnią, dojrzałą kobietą - pewnie  żoną  i  matką.  Jestem  pewna, że  będę  żyć w nowoczesnej, bogatej Polsce, która będzie znana wszystkim ludziom na całym świecie. (…)” – pisze Nikola. A jak widzi rok 2039 Anna? „(…) Historia jest zakazana w naszej części dystryktu. Władze boją się, że może spowodować bunt. My jednak mieliśmy swoje sposoby na naukę. Starcy, którzy przetrwali kataklizmy opowiadają nam o tym, jak dawniej wyglądał Świat (…)".

- Uznajmy moje opowiadanie za przestrogę - podkreśla Anna Mulka.

Dla Joanny przyszłość Polski oznacza rozwój nauki i techniki. Bohater jej opowieści, cierpiący na rdzeniowy zanik mięśni dzięki innowacyjnym metodom leczenia ma szansę na całkowite uzdrowienie.  Pisze: (…) „Leczenie trwało dwa lata. Było refundowane i nic nie kosztowało. Skutki uboczne leku były zauważalne, ale chory chłopiec zdrowiał z miesiąca na miesiąc. Robert po roku terapii chodził już jak każdy zdrowy człowiek. Gdy leczenie  zostało zakończone chłopak biegał, grał w piłkę i pływał.  Znajomi zazdrościli mu zwycięstw w zawodach pływackich.  A to wszystko dzięki naukowcom i lekarzom, którzy prowadzili  wieloletnie badania, a także wszystkim pokoleniom, które  pracowały na to, co mamy  – wolną i nowoczesną Polskę”.

Do konkursu literackiego zorganizowanego przez Centrum Edukacji Ego Partum w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nadesłano ok. 400 prac, z których wybrano 106 najlepszych. Opowiadania laureatów opublikowano w formie książki w grudniu 2018 roku.

Koordynatorem prac Nikoli Trybuś i Anny Mulki była nauczycielka Klaudia Kuska. Opiekunem merytorycznym Joanny Kozikowskiej była nauczycielka Iwona Pabis.

W tekście wykorzystałam fragmenty opowiadań zawartych w publikacji „Moja Niepodległa za 20 lat": „Moja Niepodległa za 20 lat” autorstwa N. Trybuś, „Bonak” A. Mulki i „Jest nadzieja” J. Kozikowskiej. Opowiadania dostępne pod adresem www.egopartum.edu.pl/Niepodlegla.pdf

(KR)