Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Technika w Libiążu i Trzebini na bardzo dobrych pozycjach w rankingu miesięcznika „Perspektyw”

Po raz 23. „Perspektywy” przygotowały Ranking Liceów i Techników. Cztery szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez powiat chrzanowski zajęły wysokie lokaty: dwa chrzanowskie licea oraz technika w Trzebini (w ZSTU) i Libiążu (ZS). 

Zespół Szkół w Libiążu zajął najwyższe wśród całej czwórki, 196. miejsce w ogólnopolskim zestawieniu techników obejmującym 500 placówek tego typu. Tym samym szkoła  jest na 33. pozycji w Małopolsce i pierwszej w powiecie.

- To wielki sukces naszego technikum. W ogólnopolskim rankingu „Perspektyw” nasza szkoła otrzymała srebrną odznakę. W tym prestiżowym konkursie doceniono poziom kształcenia, który przełożył się na bardzo dobre wyniki z egzaminów maturalnych i zawodowych – mówi Bogumiła Buchała, dyrektor Zespołu Szkół w Libiążu.

Bardzo dobrze wypadł również Zespół Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini lokując się na 264. miejscu w kraju i 48. w województwie.

- Tegoroczna srebrna odznaka jest zasługą nauczycieli i ich ciężkiej pracy. 2020 był rokiem trudnym dla techników, ale nasza kadra płynnie wdrożyła pracę zdalną kontynuując naukę przy wprowadzeniu nowych narzędzi komunikacji – mówi Piotr Brzózka, dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini.

I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie zdobyło 351. lokatę, a II Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie – 918. miejsce w rankingu obejmującym licea.

Zwycięzcami Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2021 są: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie (najlepsze technikum).

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 2186 liceów ogólnokształcących i 1743techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Kryteria Rankingu Liceów 2021 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2021 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).