Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Kazimierz Andrzej Noworyta

Pan Kazimierz Andrzej Noworyta (ur. 1944 r.) - od wczesnych swoich lat życia, parał się sportem. Uwielbiał lekkoatletykę, piłkę nożną, tenis stołowy oraz wszelkiego rodzaju sporty, gdzie była rywalizacja. W latach pracy na Kopalni KWK Siersza, brał udział w różnych zawodach – biegał i grał w ping ponga. Grał również w piłkę nożną w Górniku Siersza.
Najsilniejszą miłością jednak był tenis stołowy. Grał w Klubie LZS Luszowice w A Klasie, potem LZS Płaza III. Utworzył sekcję tenisa stołowego Górnik Siersza przy KWK Siersza, 
III Ligę kobiet i IV Ligę mężczyzn. Po reformie administracyjnej kraju dokonano zmian w strukturach okręgu. Powołano wówczas Podokręg Zawiercie, do którego należał Górnik Siersza, który uczestniczył w rozgrywkach ligowych w latach 80-tych i 90-tych. W 2000 r. powstała sekcja tenisa stołowego Klub PKS "OPOKA" w Trzebini, a w roku 2007 nastąpiła zmiana siedziby i nazwy na Klub Sportowy "OPOKA" Trzebinia.
Kazimierz Andrzej Noworyta od samego początku pełnił funkcję pierwszego trenera oraz kierownika drużyny, a po zmianach od roku 20007 Prezesa Klubu. Początkowym celem działalności była popularyzacja tenisa stołowego oraz szkolenie dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie Powiatu Chrzanowskiego. Przez 22 lata wychowywał, jako trener poprzez tenisa stołowego OPOKI, czy poprzez zajęcia po Domach Kultury sporą grupę młodych ludzi.

Całokształt jego działalności bardzo dobrze oddają liczne wyróżnienia, Laury sportu, nagrody i dyplomy otrzymane z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego, Ministra Sportu i Turystyki, a także Prezydenta RP.
Klub w swojej krótkiej działalności osiągnął duże sukcesy, czy to jako drużyna, czy indywidualnie zawodnicy. Po awansie do ekstraklasy, w roku 2007 "OPOKA" Trzebinia zdobyła brązowy medal Drużynowy Mistrzostw Polski Seniorów. Zawodnicy zdobyli również indywidualne Mistrzostwo Polski w grze deblowej, Wicemistrzostwo Polski oraz 4 krotnie brązowe medale w grze indywidualnej, 20 krotnie Mistrzostwo Województwa Małopolskiego w grach indywidualnych. Drużyna 3 krotnie zdobyła w Pucharze Polski 3 miejsce, oraz w Województwie Małopolskim zdobyła 5 krotnie Puchar Polski. Ponadto zawodnicy "OPOKI" zdobyli Mistrzostwo Świata Służb Mundurowych w Nowym Jorku.

Pan Kazimierz Andrzej Noworyta całe swoje życie i pracę poświęcił na krzewienie tenisa stołowego wśród lokalnych mieszkańców powiatu. Zwięczeniem jego aktualnych dokonań jest tytuł "Zasłużony dla Powiatu Chrzanowskiego".

DNIA 27 WRZEŚNIA 2022 ROKU
RADA POWIATU CHRZANOWSKIEGO

NADAŁA TYTUŁ:
ZASŁUŻONY DLA POWIATU CHRZANOWSKIEGO

UROCZYSTE WRĘCZNIE TYTUŁU NASTĄPIŁO W DNIU 29.11.2022 R.