Regulickie smaki dziedzictwa

12 września 2021
Ekomuzeum Garncarstwa im. Jana Głuszka w Regulicach
Regulice, Kijowska 2
Plakat o biało niebieskim tele z czarnym tekstem oraz czarno białe zdjęcie kobiety w reginalnym stroju z pieczywem na talerzyku.

Regulickie smaki dziedzictwa

12.09.2021 r

W godzinach 11:00-17:00

Ekomuzeum Garncarstwa im. Jana Głuszka w Regulicach

ul. Kijowska 2

32-566 Regulice

(Budynek przy Przedszkolu Samorządowym w Regulicach)

Odwiedź Ekomuzeum Garncarstwa w Regulicach i poznaj lokalne smaki dziedzictwa oraz zabytki domowego przetwórstwa i dziedzictwa kulinarnego. Ponadto spróbuj swoich sił w tradycyjnym rzemiośle, podglądając pracę twórców ludowych i własnoręcznie przygotuj dla siebie pamiątkę.

W ramach wydarzenia organizowanego w Ekomuzeum Garncarstwa im. Jana Głuszka w Regulicach będziesz mógł spróbować tradycyjnych produktów regionalnych, m.in: Ziemniaki po cabańsku, Krówka regulicka oraz pieczywo z tradycyjnego pieca chlebowego przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z: Regulic i Nieporazu. Produkty lokalne poznasz wśród natury - przy XVI-wiecznym źródełku położonym 150 metrów od Ekomuzeum Garncarstwa, gdzie z triasowych skał wapiennych bije bardzo silne wywierzysko, zachwycające czystością i smakiem wody, z którego lokalne gospodynie pobierały wodę do pieczenia chleba i przygotowywania potraw! Dodajmy, że źródło końcem XIX w. miało zasilać cały ówczesny Kraków!

Ponadto będziesz mógł wziąć udział w bezpłatnych warsztatach rzemiosła ludowego: garncarstwa, rzeźbiarstwa, hafciarstwa oraz bibułkarstwa - poznaj historię, tradycje i tajniki tych dawnych rzemiosł. Dowiedz się jak dawniej przebiegała praca z naturalnymi materiałami i przejdź wszystkie etapy pracy „mistrzów”.

Umożliwiamy Ci również zwiedzenie Ekomuzeum Garncarstwa wraz z Izbą Tradycji Regionalnych w Regulicach obrazujących dziedzictwo kulturowe oraz walory przyrodnicze i historyczne regionu. Zobaczysz w nim zabytki domowego przetwórstwa i dziedzictwa kulinarnego.