Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Wernisaż wystawy fotografii "EtnoDizajn. Korzenie. Bibuła"

12 listopada 2021
Jasne tło, wazon z kwiatami

12 listopada 2021 roku o godz. 18:00 Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie zaprasza do Galerii Sztuki Na Styku na wernisaż wystawy fotografii podsumowującej projekt EtnoDizajn. Korzenie. Bibuła. Wystawę będzie można oglądać w chrzanowskim domu kultury do 1 lutego 2022 roku.

ETNODIZAJN: KORZENIE to projekt, którego celem jest czerpanie inspiracji i wiedzy od naszych przodków, sięganie do źródeł tradycji ludowej i ponowne odkrywanie precyzyjnej sztuki rękodzieła. Zakłada wykorzystywanie materiałów, których używali nasi dziadkowie, aby pozwolić rozkwitnąć folklorowi na nowo.

Rok 2021 to próba ocalenia od zapomnienia tradycji tworzenia bibułkowych kwiatów, jako ważnego elementu rękodzieła ludowego. Od początku XX wieku sztuka bibułkarstwa towarzyszy obrzędom ludowym, jak i wystrojowi wnętrz. Jest nierozłącznie związana z kalendarzem roku obrzędowego, począwszy od świąt Bożego Narodzenia (pająki), przez Wielkanoc (palmy wielkanocne), aż do obchodów Dnia Wszystkich Świętych (elementy zdobienia wieńców nagrobnych). Podjęta inicjatywa ukazuje sztukę bibułkarstwa we współczesnym kontekście, odwołując się do niej bezpośrednio i inspirując tradycją folkloru.

Sesja fotograficzna odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni stworzyliśmy piękne studio fotograficzne, które idealnie wpasowało się w założenia projektu. Do wyeksponowania kwiatowych ozdób zostały uszyte  suknie w kolorach nawiązujących do przydomowych, sentymentalnych ogródków wiejskich, a modelkami były kobiety, które pracują w instytucjach, firmach i organizacjach pozarządowych współpracujących na co dzień z domem kultury. Autorką zdjęć jest Kasia Michalik.

Kwiaty bibułkowe prezentowane na zdjęciach są efektem konkursu „Ludowe Kwiaciarki”, na który wpłynęło aż 105 prac z całej małopolski.

Partnerzy projektu:

Fryzury – Berger Fryzjerstwo

Makijaż – Salon Kosmetyczny Aldona Stach

Suknie – Nadia Siemek

Zdjęcia – Kasia Michalik

Wystawa będzie zwieńczeniem niesamowitej podróży w głąb świata symboli i rytuałów, wzmacniającej poczucie tożsamości i przynależności kulturowej mieszkańców naszego regionu Krakowiaków Zachodnich. Będzie wyjątkowym przewodnikiem po zmieniających się porach roku, gatunkach kwiatów i tradycjach związanych z rokiem obrzędowym.

W związku z wybranym materiałem, a także zwiększeniem dostępności wystawy dla osób
z niepełnosprawnością wzroku – ekspozycje uzupełnione będą elementami tyflografii (wypukłe elementy kompozycji kwiatowych) oraz niepełnosprawnością słuchu – audiodeskrypcję.