Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Zapoznaj się

W ramach Projektu zintegrowanego LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA /LIFE19 IPC /PL/ 000005) finansowany ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiskowa i Gospodarki Wodnej, Powiat Chrzanowski organizuje kampanie pod hasłem „Oszczędzaj wodę!”, w związku z tym poniżej znajdziecie kolejne ciekawe zagadnienia cenne do zastosowania w gospodarstwie domowym jak i w życiu codziennym:

W ramach oszczędności wody warto stworzyć system zbierania deszczówki, którą można potem wykorzystać do nawadniania ogrodu, do prania, toalety lub mycia podłóg.

W jaki sposób zbierać deszczówkę na balkonie?
Zbieranie wody na balkonie może odbywać się z wykorzystaniem systemu orynnowania. Jeśli lokalizacja balkonu pozwala na odprowadzenie rury spustowej schodzącej prosto na balkon, będzie to najprostszy sposób gromadzenia opadów. Jak zbierać deszczówkę bez rynny? Istnieją dwie metody: można wykorzystać plandekę lub inną płachtę materiału i zawiesić ją na szerokości balkonu. Zebrana na niej woda może być później przelana specjalną dziurą, pod którą będzie znajdował się zbiornik na wodę. Innym sposobem jest wywieszenie na zewnątrz balustrady pojemników na kwiaty, ale takich, które nie mają otworów. Wtedy powinna zebrać się w nich woda, którą następnie ręcznie możemy przelać do większego zbiornika.

W jaki sposób zbierać deszczówkę na działce?
Jeśli na posesji znajduje się jakikolwiek budynek, można skorzystać z jego systemu orynnowania. Gdyby jednak potrzebny był inny sposób na zbieranie deszczówki, można wykorzystać wodę zebraną w oczku, którego dno musi być pokryte folią, aby żadne substancje i organizmy żywe nie przedostały się do wody.
Jeśli nie są potrzebne duże ilości wody, można zainwestować w system plandek, które utworzą konstrukcję na wzór namiotu, ale bez ścian bocznych. Luźno zawieszone plandeki będą zbierać wodę, która może być odprowadzona również rynną, odchodzącą z dziury znajdującej się np. w rogu plandeki.
System zbierania deszczówki może być podziemny lub naziemny. Łapanie deszczówki wymaga zamontowania specjalnych urządzeń. W przypadku systemu podziemnego konieczna jest instalacja skrzynek rozsączających pod ziemią. Dzięki temu tworzy się „magazyn” na deszczówkę, która stopniowo wsiąka w otaczający grunt.

Jak magazynować deszczówkę?
Deszczówkę gromadzimy w dostosowanych do tego celu zbiornikach z tworzywa sztucznego lub w drewnianych beczkach. Niewskazane jest użycie zbiorników metalowych (do wody mogą przedostawać się związki metali, które będą wchodzić w reakcję z obecnymi w deszczówce kwasami) i zbiorniki betonowe (z których wypłukiwany jest wapń).

Uwaga! Pojemnik na wodę powinien stanąć w miejscu zacienionym, aby nie rozwijały się w nim glony. Zimą należy go opróżnić, ponieważ zbiornik może pęknąć pod wpływem mrozu.

 

 

grafika gromadź wode rodzina przed domem dziecko podlewa kwiaty przed domkiem rodzice przy beczce z deszczówką

Co wiedzą o ochronie środowiska dzieciaki i młodzież z Małopolski Zachodniej? Przed jakimi ekowyzwaniami stoi ta część regionu. Czym zajmuje się doradca ds. klimatu i środowiska Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA dla Klimatu i Energii.

Co wiedzą o ochronie środowiska dzieciaki i młodzież z Małopolski Zachodniej? Przed jakimi ekowyzwaniami stoi ta część regionu. Czym zajmuje się doradca ds. klimatu i środowiska Projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA dla Klimatu i Energii.

W ramach Projektu zintegrowanego LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA /LIFE19 IPC /PL/ 000005) finansowany ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiskowa i Gospodarki Wodnej, Powiat Chrzanowski organizuje kampanie pod hasłem „Oszczędzaj wodę!”, w związku z tym poniżej znajdziecie zagadnienia cenne do zastosowania w gospodarstwie domowym jak i w życiu codziennym.

Oszczędzanie wody to temat szczególnie bliski nie tylko tym, którzy dbają o ekologię, ale również z uwagą kontrolują wydatki i kierują się pobudkami czysto ekonomicznymi. W Polsce średnie zużycie wody na osobę wynosi około 150 litrów, z czego znaczna część jest marnowana, a wraz z nią odpływają nasze pieniądze.

Co należy zrobić aby uniknąć marnowania wody i pieniędzy?
Przede wszystkim powinniśmy wyrobić w sobie nawyk myślenia o ekonomicznym korzystaniu z wody w codziennych życiu.

  1. Zakręcaj wodę podczas czynności kosmetycznych;
  2. Bierz szybki prysznic, zamiast kąpieli - Długa kąpiel w wannie jest wprawdzie bardzo przyjemna, ale równocześnie zużywa również olbrzymie ilości wody. Do zapełnienia przeciętnej wanny potrzebne będzie aż 150-170 litrów. Prysznic jest znacznie oszczędniejszy: średnio zużywamy wówczas ok. 40 litrów. Łatwo więc obliczyć, że jedna kąpiel kosztuje nas (nie licząc potrzebnej energii czy kosmetyków) tyle, ile 4 prysznice!;
  3. Zainwestuj w urządzenia gospodarstwa domowego, które wymagają użycia mniejszej ilości wody – np.: zakup pralki z funkcją eco zużywającej niewiele wody podczas jednego cyklu oraz włączanie jej przy pełnym załadunku, zakup zmywarki z funkcją eco zużywającej niewiele wody podczas jednego cyklu oraz włącza-nie jej przy pełnym wsadzie;
  4. Zamontuj perlator w kranach w kuchni i łazience – Każdy perlator przyczynia się do obniżenia zużycia wody. W zależności od wybranego modelu możemy spodziewać się ograniczenia wypływu wody o nawet 50-60%, co w skali roku przekłada się na zauważalnie niższe rachunki za wodę, prąd i odprowadzanie ścieków. W przypadku 4-osobowej rodziny możemy zaoszczędzić nawet 1600 zł rocznie. Jeśli kupujemy baterię z perlatorem w komplecie i chcemy dowiedzieć się, ile wody zużyje wybrany przez nas model, musimy sprawdzić na opakowaniu jego klasę ekologiczną. Mówi ona o ilości przepływu wody na sekundę.
  5. Wymień spłuczkę w WC na taką, która ogranicza zużycie wody;
  6. Zakup słuchawkę prysznicową z funkcją oszczędzania wody;
  7. Gromadź deszczówkę - Woda deszczowa to doskonały sposób na oszczędzanie wody domowej. Podczas opadów wystarczy przygotować odpowiednie naczynie, w którym zbierzemy deszczówkę. Możemy usytuować duży zbiornik np. pod rynną. Taka woda świetnie posłuży do podlewania trawnika i kwiatów;
  8. Wykorzystuj wodę na nowo - Woda w szklance, która stała zbyt długo, może posłużyć do podlewania kwiatków, a jeżeli już zdecydowaliśmy się na kąpiel, możemy dzięki temu np. spłukać toaletę. Do tego samego celu może posłużyć nam również woda, którą wykorzystaliśmy wcześniej do wycierania kurzy czy zmywania naczyń;
  9. Podlewaj rośliny zewnętrzne o poranku - Unikaj godzin południowych, gdyż mocne słońce powoduje większe parowanie i straty wody!
  10. Zastosuj zasadę zrównoważonej konsumpcji – np. ogranicz zakup artykułów spożywczych, gdy ich nie potrzebujesz. Należy pamiętać, że produkcja żywności generuje zużycie wielu litrów wody.

 

grawfika oszczędzaj wode tato i dziecko pry umywalce myją zęby, pod prysznicem mama