Patriotyzm wczoraj i dziś

Człowiek o nieskazitelnym charakterze, wszechstronnie wykształcony, poliglota, artysta – tak o rotmistrzu Witoldzie Pileckim mówił podczas uroczystego odsłonięcia tablicy przy rondzie w Kroczymiechu upamiętniającego tę postać Mieczysław Potejko z Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej w Chrzanowie.

Patriotyzm wczoraj i dziś

Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablic z nazwą ronda oraz zachodniej obwodnicy Chrzanowa imienia Żołnierzy Wyklętych było jednym z punktów tygodniowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanych przez powiat, gminę Chrzanów oraz organizacje pozarządowe. Muzeum zaprosiło ponadto na wykłady poświęcone żołnierzom i księżom niezłomnym. W parafii p.w. św. Mikołaja odbyło się nabożeństwo w intencji wyklętych z kazaniem ks. dr Lucjana Bielasa.

Pod tablicą niepodległościową w Chrzanowie Apel Pamięci poprowadził Ryszard Sobieraj, prezes Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej.

3 marca w Urzędzie Miejskim w Chrzanowie spotkali się członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika rtm. Witolda Pileckiego, którego honorowymi przewodniczącymi zostali: Zofia Pilecka – Obtułowicz i Andrzej Pilecki, dzieci rotmistrza. Pomnik rotmistrza Pileckiego na koniu ma stanąć na rondzie w Kroczymiechu. Pomysłodawcy rozpoczynają zbiórkę pieniędzy na ten cel.

Obchody uwieńczył koncert Bożeny i Lecha Makowieckich w chrzanowskim MOKSiRze. Artyści wystąpili dwukrotnie: przed młodzieżą, a potem przed mieszkańcami powiatu chrzanowskiego. Na patriotyczne utwory młodzi reagowali bardzo żywiołowo.