Młodzież zwiedza Starostwo

11 grudnia w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie gościła grupa uczniów z Zespołu Szkół w Libiążu.

Młodzież zwiedza Starostwo

W pierwszej części wizyty Wicestarosta Adam Potocki wyjaśnił młodzieży, jakie są kompetencje, zadania powiatu jako jednostki samorządu terytorialnego. Następnie omówił organy powiatu i opowiedział czym w ogóle urzędnicy Starostwa zajmują się w swojej pracy. Schemat organizacyjny urzędu oraz zadania poszczególnych wydziałów przedstawił Sekretarz Powiatu Janusz Kawala.
Następnie nadeszła pora na pytania. Młodzież zaprezentowała bardzo poważne podejście do sprawy. Uczniów szczególnie interesowały inwestycje, zwłaszcza związane z Libiążem i ich szkołą. Pytano m.in. o remont budynku Zespołu Szkół, boisko ze sztuczną nawierzchnią i remonty dróg. Na wszystkie pytania wyczerpująco odpowiadał Wicestarosta wyjaśniając niuanse procesu inwestycyjnego.
W drugiej części spotkania uczniowie odbyli wycieczkę po budynku Starostwa zwiedzając poszczególne biura i wydziały.
Jak powiedziały opiekunki grupy pierwszo i drugoklasistów Wioletta Kosowska i Aleksandra Pawlica – Bębenek - wizyta jest częścią projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej – „Przyjazna Szkoła”. Nasz projekt nazwaliśmy „Nastolatek – świadomy obywatel”. W ramach przedsięwzięcia młodzież poznaje m.in. zasady funkcjonowania samorządu różnego szczebla.
Byliśmy już w gminie, teraz poznajemy powiat. Następna wycieczka zaprowadzi nas do Marszałka Województwa Małopolskiego
– opowiada Wioletta Kosowska – oprócz tego zwiedzamy muzea, byliśmy na „Libiąskiej Biesiadzie Patriotycznej”. Chcemy aby poprzez działania przewidzianie w projekcie młodzież naszej szkoły nabywała tzw. świadomości obywatelskiej, poznawała rzeczywistość, w której już jako dorośli będą musieli żyć  i uczestniczyć.

Przyjazna szkoła", jest największym i jedynym ogólnopolskim projektem edukacyjnym w 2007 roku, realizowanym ze środków MEN oraz Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt ma na celu wyrównywać szanse edukacyjne młodzieży, jednocześnie motywując ją do kontynuowania nauki. Przybliżyć szkołę społeczeństwu jako miejsce integracji społecznej, wykorzystując przy tym zajęcia pozalekcyjne z młodzieżą.