Giełda pracy szansą dla absolwentów

Ponad dwustu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i uczelni wyższych szukało zatrudnienia i stażu na lipcowej giełdzie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chrzanowie.

Giełda pracy szansą dla absolwentów

Uczestnicy giełdy pracy

- Dziesięciu pracodawców oferowało 14 staży. Dwóch rekrutowało bezrobotnych na 25 miejsc pracy. Urząd pracy natomiast pośredniczył w doborze 19 stanowisk stażowych - mówi Joanna Smolik, pośrednik pracy.
Staż lub etat można było dostać na stanowisko kucharza, kelnera, pracownika socjalnego, kreślarza, magazyniera, pracownika socjalnego, sprzedawcy, pracownika biurowego, asystenta kierownika budowy, technologa robót wykończeniowych, masażysty. Operatorów linii produkcyjnej gotowa była zatrudnić firma Adecco.
- Poszukuję sprzedawców do sklepu ze sprzętem AGD. Muszą to być osoby z pewnym doświadczeniem w tej branży, choć zgłaszają się do mnie nawet zawodowi ogrodnicy - relacjonuje Zofia Ryś, właścicielka sklepu z artykułami gospodarstwa domowego.
- Ile ja uczennic przygotowałam do zawodu! Chyba z dwieście. Po kilku chwilach rozmowy z potencjalnym pracownikiem widzę, czy ma żyłkę handlowca i czy nadaje się do takiej pracy - dodaje Zofia Ryś, 45 lat w zawodzie.
Podkreśla, że dobry sprzedawca musi umieć rozmawiać z klientem i schludnie wyglądać.
Z jej zdaniem zgadza się Jolanta Jagoda, która podczas lipcowej giełdy szukała chętnych na staż w agencji banku PKO.
- Wolę kobiety, bo lepiej się z nimi dogadam, a poza tym są chętne do pracy - zaznacza.
Kolejny pracodawca, Janusz Śmiałek oferował staż dla osób do pomocy w jego cafe barze.
- Potrzebuję kogoś, kogo przyuczę do zawodu kucharza i kelnera. Kogoś, kto będzie dyspozycyjny i z odpowiednim wykształceniem. W gastronomii potrzebne są nie tylko chęci do pracy, ale również ogólne pojęcie o gotowaniu. Trafiają się niestety osoby, które po szkole gastronomicznej nie umieją zrobić naleśników - mówi Janusz Śmiałek.
Giełda pracy to świetna okazja na poznanie kandydatów do pracy. Pracodawcy wybrali najlepszych.
Klaudia Remsak

Warsztaty „Droga do pracy" w chrzanowskim PUP-ie
Praca sama do ciebie nie przyjdzie
Jesteś bezrobotny? Nie czekaj bezczynnie. Napisz CV i przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Poprawnie zredaguj Curriculum Vitae. Od tego zależy, czy pracodawca zaakceptuje twoją ofertę i zaprosi cię na rozmowę kwalifikacyjną, czy wyrzuci twoje pismo do kosza. Nie wiesz, jak to zrobić? Poproś o pomoc doradcę zawodowego z Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie.
- CV to nasza wizytówka. Musi być estetyczne i przejrzyste. Powinno podkreślać naszą wartość i wzbudzać zainteresowanie pracodawcy - podkreśla Agnieszka Kołodziejczyk, doradca zawodowy, która podczas lipcowej giełdy pracy dla absolwentów prowadziła warsztaty „Droga do pracy".
Z ozdobnikami nie przesadzaj. Wyróżnij tylko swoje personalia (podkreśl je, albo pogrub), bądź wydrukuj CV na papierze o innej fakturze. Ozdobne formy CV są zalecane jedynie grafikom, którzy w ten sposób mogą zaprezentować swoje umiejętności.
Nie zapomnij o zgodzie na przetwarzanie twoich danych.

Uśmiechnij się
Dobrze przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Przypomnij sobie to, co zawarłeś w CV. Zastanów się nad możliwymi pytaniami, które mógłbyś zadać pracodawcy. Będzie to świadczyć o twoim zaangażowaniu i faktycznym zainteresowaniu pracą. Możesz zapytać o zakres obowiązków na stanowisku, o które się ubiegasz, czy o poziom płac w firmie (nie pytaj wprost o wysokość twojego przyszłego wynagrodzenia).
Wcześniej zastanów się nad odpowiedzą na trudne pytania pracodawcy o stan cywilny, wiek, dzieci.
- Często pracodawcy pytają o wady potencjalnego pracownika. Radzę nie wypierać się ich, ale umiejętnie przekształcać w swoje zalety. Przykład: jestem gadatliwy, ale to oznacza, że potrafię łatwo nawiązywać relacje z innymi ludźmi - zauważa Agnieszka Kołodziejczyk.
Ubierz się skromnie, ale elegancko. Pamiętaj, że szef w pierwszej kolejności zwróci uwagę na ciało, a dopiero potem na to, co mówisz.
- To, czy dana osoba nas polubi, zależy już od pierwszych kilku sekund - podkreśla Agnieszka Kołodziejczyk.
Przyjmij więc postawę otwartą, nie krzyżuj rąk i nóg. Nie wpatruj się uporczywie w oczy rozmówcy, uśmiechaj się życzliwie.

Bądź optymistą
Jeśli nie jesteś pewien, czy przygotowałeś się wystarczająco, udaj się do doradcy zawodowego, który przeprowadzi z tobą symulowaną rozmowę z pracodawcą. Jej przebieg zostanie nagrany na płytę CD. Będziesz więc mógł prześledzić swoje zachowania i wypowiedzi oraz zanalizować, co było poprawne, a co nie. Pomoże ci to w uniknięciu popełnionych wówczas błędów. Z takim przygotowaniem, znając swoje zalety, możesz wyruszyć na rozmowę kwalifikacyjną.
I pamiętaj: nawet jeśli się nie uda, nie możesz się poddawać.
Joanna Nowak, Klaudia Remsak

Uczestnicy warsztatów „Droga do pracy": Edyta Dusza, Natalia Sojka, Michał Paw i Arletta Augustyn

Jeżeli podczas rozmowy pracodawca nie udzielił ci wystarczająco dokładnych informacji możesz zadać mu następujące pytania:
Jakie będą moje obowiązki związane z pracą?
Czy otrzymam zakres obowiązków na piśmie?
Czy wezmę udział w jakimś szkoleniu?
Jakie mam możliwości rozwoju i awansu, jeżeli będę dobrze pracował?
Jaki jest poziom płac?
W jakich godzinach i w jakim wymiarze czasowym będę pracował?
Z jakimi ludźmi będę pracował?
Czy będę musiał przynosić do pracy jakieś specjalne ubrania, narzędzia?
Co się stało z osobą, która pracowała poprzednio na tym stanowisku?
Czy w najbliższym czasie firma poszerzy swoją działalność?

Chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?
Zbierz wcześniej informacje na temat pracy i firmy
Wyśpij się
Ubierz się schludnie i wygodnie
Nie zapomnij potrzebnych dokumentów