Miliony na inwestycje

W 2009 roku Powiat Chrzanowski wydał 8 mln zł na remonty obiektów i budowę nowych.

Miliony na inwestycje

Wizualizację zagospodarowania terenu przy PCKU wykonała chrzanowska firma Progresbud

W lipcu 2010 roku zakończy się budowa hali widowiskowo- sportowej z przewiązką i boiska wielofunkcyjnego przy I Liceum Ogólnokształcącym w Chrzanowie. Dotąd wydano na ten cel 2 mln zł. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 5,2 mln zł.
- Na budowę hali otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości miliona złotych z Wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Małopolskiego. Inwestycja realizowana jest terminowo, zgodnie z harmonogramem. Wykonawca, Zakład Remontowo-Budowlany MURDZA z Miechowa, prowadzi prace związane z pokryciem dachu. Planujemy, by do końca roku obiekt został przykryty, by zimą móc skupić się na pracach wykończeniowych. To pozwoli na płynną realizację tej inwestycji - mówi Wicestarosta Adam Potocki.

Jeszcze kilka dni potrwa również termomodernizacja budynków I LO w Chrzanowie. Ocieplony jest tył i bok szkoły. Wykonana jest także konserwacja starego skrzydla. Wymieniono wszystkie okna i centralne ogrzewanie. Prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków.
- Wilgoć i za niska temperatura powodują, że roboty się wydłużają - podkreśla Adam Potocki.
Inwestycja będzie kosztować 1,5 mln zł. 20 proc. kwoty stanowi tzw. premia termomodernizacyjna.
W trakcie realizacji inwestycji podjęto decyzję o poszerzeniu prac: zmianie stolarki drzwiowej do sal lekcyjnych w budynku głównym i starym, wzmocnieniu stropów drewnianych w starym budynku, wykonaniu sufitów podwieszanych w korytarzach, wymienieniu tynków na korytarzach i klatkach schodowych i wymalowaniu ścian iPrace dodatkowe to koszt 320 tys. zł. Zakończą się w listopadzie.

Ze szkoły do amfiteatru
Budowa wielofunkcyjnej placówki opiekuńczo-wychowawca, czyli Powiatowego Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny przy ul. Skłodowskiej w Chrzanowie, rozpoczęła się w 2009 roku. Dotąd wydano na nią 1 mln zł. Wyburzono już ściany działowe na I i II piętrze. Trwa remont parteru i piwnic. Większość okien wymieniono. Dobudowano klatkę schodową i dodatkową świetlicę. Wykonawcą jest chrzanowski Chapebex. Termin realizacji umowy to czerwiec 2010 roku.

Tu od 2010 roku będzie się mieścił Powiatowy Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny

Zakończyła się termomodernizacja budynków Zespołu Szkół w Libiążu. Ściany ocieplono styropianem, wymieniono okna i drzwi, ocieplono dach, zamontowano oświetlenie zewnętrzne. 1 mln zł na inwestycję pochodzi z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska.
W libiąskim Zespole Szkół zlikwidowano także bariery architektoniczne. Wyremontowano i dostosowano do osób niepełnosprawnych sanitariaty, zamontowano platformę schodową. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu Powiatu.

Budynek libiąskiego Zespołu Szkół po termomodernizacji

Podobne prace trwają w budynku II Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie. Koszt przedsięwzięcia to 95 tys. zł (57 tys. zł przebudowa sanitariatów, 38 tys. zł montaż platformy). Dofinansowanie z PFRON wynosi 28,5 tys. zł.

Jednoroczną inwestycją był kapitalny remont budynku Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie. Kosztował 1,8 mln zł. W PCKU powstała sala audiowizualna (ponad 1 mln zł), wyremontowano sale i korytarze na I i II piętrze (208 tys. zł), wykonano termomodernizację obiektu (prawie 500 tys. zł premii termomodernizacyjnej).

Jest już gotowa dokumentacja projektowa na zagospodarowanie terenu wokół szkoły. Projekt przewiduje m.in. parking na 50 samochodów (I etap robót), alejki i mały amfiteatr na ok. 60 osób.

Z dachu na boisko
Budynek samorządowy przy ul. Grzybowskiego w Chrzanowie także ulega gruntownym remontom. Dotyczy to pomieszczeń Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych oraz Wydziału Ochrony Środowiska oraz pomieszczeń piwnicznych na zbiorcze archiwa dla starostwa i jednostek organizacyjnych. Powiat wyłożył na ten cel 141 tys. zł.
Powiatowy Zarząd Dróg z siedzibą przy ul. Grzybowskiego w Chrzanowie również przeprowadza remont swoich biur. Wybudowano m.in. parking na tyłach budynku.
W Domu Pomocy Społecznej w Płazie przeprowadzana jest renowacja elewacji Pałacu Starzyńskich. Koszt modernizacji to 125 tys. zł.

Przed Powiatem dwuletnia budowa sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini. Do końca stycznia 2010 roku powstanie projekt techniczny obiektu. Na luty zaplanowano uzyskanie pozwolenia na budowę, a w marcu ogłoszenie przetargu na wykonanie sali.
- Zastanawialiśmy się, czy możliwa będzie budowa takiej sali na dachu szkoły. Okazało się, że technicznie byłaby możliwa, ale kosztowałaby aż 13 mln zł. Stąd decyzja o umiejscowieniu obiektu na boisku. Koszt realizacji tak umiejscowionej sali nie przekroczy 5 mln zł - tłumaczy Wicestarosta Potocki.
Powiat złoży wniosek o dofinansowanie tej inwestycji do Wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Małopolskiego. Pomoc finansową wstępnie zadeklarowała również gmina Trzebinia.
(KR)