Lepiej, szybciej, sprawniej, czyli urzędnik dla biznesu

10 maja w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie zorganizowano konferencję  poświęconą analizie atrakcyjności inwestycyjnej powiatu oraz zainteresowania regionem ze strony inwestorów.

Lepiej, szybciej, sprawniej, czyli urzędnik dla biznesu

Gospodarzami przedsięwzięcia byli: Andrzej Martynuska – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie oraz Adam Potocki - starosta chrzanowski.  W spotkaniu uczestniczyło ponad 30 osób przedstawiciele lokalnych i regionalnych samorządów, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu.

Celem konferencji było zaprezentowanie realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy projektu „Partnerstwo na rzecz świadczenia usług dla inwestorów pozyskujących kadry oraz usług outplacementowych”. Podczas spotkania przedstawiono ofertę wsparcia urzędów w zakresie obsługi pracodawcy/inwestora - Małopolska sieć współpracy - Partnerstwo na rzecz świadczenia usług dla inwestorów pozyskujących kadry oraz usług outplacementowych, zaprezentowana przez Joannę Słomkę z WUP w Krakowie.

Omówiono m.in.  potencjał partnerstwa, obszary jego funkcjonowania, korzyści dla partnerów. Jako przykład dobrych praktyk omówiono współpracę międzyinstytucjonalną w partnerstwie, przedstawioną przez Tomasza Wieliczko z Urzędu Miejskiego w Zatorze. Magdalena Mikołajczyk zaprezentowała ofertę bezpłatnych usług dla pracodawców planujących zatrudnienie bądź zwolnienia pracowników.

W ramach bloku tematycznego omówiono takie moduły jak: oferta wsparcia dla pracodawców – rekrutacja pracowników wraz z analizą rynku pracy; możliwości wsparcia w zakresie rekrutacji i selekcji kandydatów, przedstawiono możliwości wsparcia finansowego pracodawców. Zaprezentowano też informację o programach wspomagających procesy restrukturyzacyjne w Małopolsce.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chrzanowie Barbara Babijczuk przedstawiła ofertę wsparcia dla pracodawców, jaką realizuje PUP w Chrzanowie. Podczas konferencji przedstawiono ofertę Agencji Rozwoju Małopolski Zachodniej S.A., jak również ideę oraz usługi świadczone przez punkty konsultacyjne Krajowego Systemu Usług . Starosta Adam Potocki przedstawił kierunki rozwoju powiatu chrzanowskiego na bazie Strategii Rozwoju Powiatu Chrzanowskiego na lata 2006-2015 wraz z podsumowaniem podjętych i zrealizowanych zadań.  Ostatnim, omówionym przez Jacka Adamczyka z Centrum Business in Małopolska, elementem spotkania była analiza atrakcyjności inwestycyjnej powiatu chrzanowskiego
z uwzględnieniem obecnej sytuacji gospodarczej, w tym przedstawienie informacji na temat tworzenia oferty inwestycyjnej, analizy posiadanych nieruchomości oraz znaczenia partnerstwa publiczno-prywatnego.

Kolejnym etapem realizowanego przez WUP w Krakowie projektu będzie opracowanie charakterystyki lokalnych zasobów ludzkich, w której przedstawione zostaną: sytuacja na lokalnym rynku pracy, warunki społeczno – gospodarcze powiatu. Opracowanie będzie mieć za zadanie promocję małopolskich powiatów oraz przedstawienie ich potencjału kadrowego i inwestycyjnego.

Szczegółowe informacje na temat projektu oraz zakresu działalności i oferty instytucji uczestniczących w konferencji znajdują się na stronach internetowych: www.inwestor.wup-krakow.pl; www.wup-krakow.pl; www.businessinmalopolska.com, www.pup-chrzanow.pl; www.armz.pl.