Szlakiem Małopolskiej Solidarności - podsumowanie projektu

15 czerwca 2015 roku w Wadowicach, odbyła się konferencja podsumowująca II edycję projektu edukacyjnego ,,Szlakiem Małopolskiej Solidarności” organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Sieć ,,Solidarności” oraz Regionem Małopolskim NSZZ ,,Solidarność”

Szlakiem Małopolskiej Solidarności - podsumowanie projektu

Na uroczystej gali wręczono nagrody i wyróżnienia dla uczestników konkursów przeprowadzonych w ramach tego projektu.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych.

Igor Grzelec, uczeń klasy drugiej I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Chrzanowie zajął I miejsce w Małopolskim Konkursie ,,Historia Solidarności”. Dyplom laureata konkursu, nagrody i gratulacje przyjął z rąk Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego, posłanki na Sejm RP Beaty Szydło i Przewodniczącego Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ,,Solidarność” Wojciecha Grzeszka. Opiekunem naukowym Igora była Małgorzata Ciupek – Gładys, nauczyciel języka polskiego w I LO.

Również w tym dniu przeprowadzone zostały finałowe przesłuchania MAŁOPOLSKIEGO FESTIWALU PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ „POWSTAŃ POLSKO”. Do finałowych występów zakwalifikowano, po wcześniejszych przesłuchaniach, 11 podmiotów wykonawczych z całego województwa małopolskiego. Grand Prix festiwalu otrzymał zespół NO NAME z Zespołu Szkół w Trzebini reprezentujący Powiat Chrzanowski. Zwycięzcy brawurowo wykonali utwory z repertuaru Jacka Kaczmarskiego „Obława” oraz „ A my nie chcemy uciekać stąd”. Zespół NO NAME to grupa ponad 50 młodych ludzi, dla których patriotyzm to nie tylko puste słowo.

Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy nt. ruchu społecznego ,, Solidarność”, rozbudzenie zainteresowania historią ,,Solidarności”, kultywowanie i upowszechnianie ideałów oraz wartości ruchu ,,Solidarność”, kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży oraz upamiętnienie 35 rocznicy powstania ,,Solidarności” w Polsce.

Na uroczystej gali - Starostwo Powiatowe w Chrzanowie reprezentowali: Pan Krzysztof Kasperek - Wicestarosta i Pani Kazimiera Suslik  -  Inspektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

Organizatorem konkursu byli:
Kuratorium Oświaty w Krakowie,
Region Małopolski NSZZ „Solidarność”
Stowarzyszenie Sieć Solidarności w Krakowie
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie

Patronat honorowy nad konkursem sprawowali:
Beata Szydło - poseł na Sejm RP
Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty
Wojciech Grzeszek – Przewodniczący Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”
Edward Nowak – Prezes Stowarzyszenia Sieć Solidarności
Marek Lasota – Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie