Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Niepełnosprawni i pełnosprawni świętowali razem w Małopolsce.

„Informacja o organizowanej przez Państwa uroczystości, niezmiernie mnie ucieszyła, jest kolejnym dowodem, jak duży potencjał tkwi w osobach niepełnosprawnych. Takie wydarzenia dodatkowo przyczyniają się do wzrostu świadomości tych osób na temat szans i ważnej roli, jaką pełnią w społeczeństwie” – takimi słowami Pani Premier Beata Szydło w swoim liście skierowanym do Dyrekcji Oddziału Małopolskiego PFRON oraz uczestników uroczystości, podkreśliła znaczenie I Małopolskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Wyrazy uznania dla organizacji tego wydarzenia listownie przekazali również Pan Krzysztof Michałkiewicz, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Pan Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i Budownictwa.

Niepełnosprawni i pełnosprawni świętowali razem w Małopolsce.

Za nami Małopolski Dzień Osób Niepełnosprawnych, który obchodzony po raz pierwszy był okazją do wspólnego świętowania w Krakowie, Nowym Targu i Tarnowie. Oddział Małopolski PFRON organizując grudniowe uroczystości nawiązał do corocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie powstało z inicjatywy Pani Marty Mordarskiej, Dyrektor Oddziału Małopolskiego PFRON i na stałe wpisze się
w kalendarz corocznych działań Oddziału. Do organizacji trzech spotkań dołączyli: Wojewoda Małopolski, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Caritas Diecezji Tarnowskiej, Polski Związek Głuchych Oddział Małopolski w Krakowie oraz Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. „Cieszymy się, że Oddział Małopolski PFRON podjął się organizacji I Małopolskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Jest to znakomita okazja m.in. do przedstawienia dokonań wielu organizacji pozarządowych działających w obszarze wsparcia osób z niepełnosprawnościami oraz integracji całego środowiska”- zaznaczył Pan Adam Stromidło, Prezes Oddziału Małopolskiego Polskiego Związku Głuchych.
W tym roku zorganizowane zostały trzy spotkania: w Krakowie, Nowym Targu oraz Tarnowie. Celem uroczystości było uhonorowanie osób oraz placówek za ich szczególne osiągnięcia oraz działalność na rzecz osób niepełnosprawnych w regionie Małopolskim. Wydarzenia zwróciły uwagę na ograniczenia z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne, problemy tej grupy społecznej oraz potrzeby konkretnych działań w celu ich likwidowania. Spotkania były również okazją do podsumowania działalności Oddziału Małopolskiego PFRON oraz świętowania
25-lecia systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. W uroczystościach uczestniczyli m.in. Parlamentarzyści, przedstawiciele Sejmiku Województwa Małopolskiego, Starostowie, Władze Miasta Krakowa, Przewodniczący Powiatowych i Wojewódzkich Społecznych Rad ds. Osób Niepełnosprawnych, Dyrektorzy Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie oraz przedstawiciele Organizacji Pozarządowych.
Medalem Primus In Agendo uhonorowano Ks. Ryszarda Podstołowicza, Dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej. Medale Polonia Minor otrzymały placówki, które w tym roku świętują swoje jubileusze: Polski Związek Głuchych Oddział Małopolski w Krakowie oraz Polski Związek Niewidomych Koło w Nowym Sączu. Specjalnymi wyróżnieniami PFRON: Medalami 25 – lecia systemu wsparcia oraz statuetkami Oddziału Małopolskiego PFRON uhonorowano osoby oraz organizacje za ich działania na rzecz osób niepełnosprawnych, Paraolimpijczyków oraz Laureatów konkursów organizowanych przez PFRON w 2016 roku: „Otwarte Drzwi” oraz Konkurs Plastyczny „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”.
Każde z trzech wydarzeń miało inny charakter. Uroczystość 2 grudnia w Krakowie to kameralna inauguracja spotkań, która odbyła się w obiekcie Teatru im. Juliusza Słowackiego „Lamus Teatralny”. Wydarzenie w Nowym Targu było okazją do spotkania, wysłuchania i uhonorowania studentów niepełnosprawnych oraz studentów działających na rzecz osób niepełnosprawnych. „Myślę, że tego typu spotkania z młodymi ludźmi, w tym przypadku studentami, są bardzo ważne, ponieważ uczą ich umiejętności patrzenia na otaczającą ich rzeczywistość oczami osób, które borykają się z różnego rodzaju ograniczeniami, a których w społeczeństwie jest całkiem dużo. Mam nadzieję, że dzięki temu młodzi ludzie obecność osób z niepełnosprawnościami będą traktowali jako coś naturalnego i normalnego”-podkreśla Maciej Pasowicz, laureat konkursu „Otwarte Drzwi”. Tarnów był miejscem podsumowania cyklu spotkań oraz uhonorowania największej liczby Laureatów. W ostatnim spotkaniu udział wziął gość honorowy, Ks. Biskup Andrzej Jeż. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyły ogromne emocje, chwile wzruszenia i piękne występy artystyczne. Widzowie mogli podziwiać między innymi sztukę z udziałem niesłyszącej młodzieży z Tarnowa „Zrozumieć ciszę” w reżyserii Agnieszki Jani, występy dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, podopiecznych Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Opiekunów i Wolontariuszy „Ostoja” z Brzeska oraz podopiecznych Stowarzyszenia „Wszystkie Dzieci Nasze Są”.

Podczas wszystkich wydarzeń dostępne były stoiska Oddziału Małopolskiego PFRON z informacjami dla pracodawców, jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Małopolski Oddział PFRON przygotował również Informator z programem wydarzeń związanych z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Województwie Małopolskim. Informator powstał w celu promowania regionalnych wydarzeń oraz aktywizowania osób niepełnosprawnych z Województwa Małopolskiego.
Patronat honorowy: Wojewoda Małopolski
Patronat medialny:
Uroczystości w Krakowie i Nowym Targu: TVP3 Kraków, Radio Kraków
Uroczystości w Tarnowie: TVP3 Kraków, Radio RDN Małopolska

Autor: Joanna Kołdras, Oddział Małopolski PFRON