Premiera filmu z Trzebini na festiwalu w Gdyni

Już w tym tygodniu odbędą się premierowe pokazy debiutu fabularnego w reżyserii Tomasza Jurkiewicza pt. „Każdy ma swoje lato” (tytuł roboczy „Praktykant”) na 45. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Jurkiewicz nakręcił go podczas ubiegłorocznych wakacji z udziałem mieszkańców powiatu chrzanowskiego i w trzebińskich plenerach.

Premiera filmu z Trzebini na festiwalu w Gdyni
Tegoroczna edycja festiwalu w Gdyni ze względu na pandemię odbędzie się w całości online. Publiczność nie będzie miała dostępu do filmów. Akredytacje mogli nabyć jedynie przedstawiciele branży filmowej oraz mediów.
- Mamy świadomość, że tegoroczna Gdynia jest jedynie namiastką – mówił na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Leszek Kopeć – Ale jej zadaniem jest zwrócenie uwagi na filmy, które w przyszłym roku wrócą do swojej normalnej przestrzeni, jaką jest kino.

„Każdy ma swoje lato” bierze udział w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, gdzie będzie rywalizował o główną nagrodę z pięcioma innymi tytułami. Filmy oceni jury w składzie: reżyser, scenarzysta i pisarz Filip Bajon, operator filmowy i reżyser Marcin Koszałka oraz producentka Agnieszka Wasiak.

Pokazy online odbywają się codziennie od 8 do 12.12. Akredytowani rezerwują miejsca w wirtualnych salach i przed ekranami domowych komputerów i laptopów oglądają film.

- Niestety to dziś jedyna możliwa droga – mówi Tomasz Jurkiewicz – Z mojej perspektywy głównym celem pokazów on-line będzie dotarcie do dziennikarzy, którzy mogą o filmie przychylnie napisać i dystrybutorów, którzy po ustaniu pandemii będą zainteresowani wprowadzeniem go na polskie ekrany. Już w czerwcu tego roku przerabialiśmy częściowo tę formę komunikacji. Fragmenty „Każdy ma swoje lato” były pokazywane na prestiżowych targach w Cannes, gdzie film spotkał się z bardzo pozytywnymi reakcjami. W lipcu z kolei nasza prezentacja wzięła udział w targach towarzyszących festiwalowi Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych ma opinię najważniejszego święta polskiego kina. W konkursie głównym swoje nowe filmy pokażą Małgorzata Szumowska, Piotr Domalewski, Robert Gliński czy Jan Holoubek.
- Jak tylko powrót do kin będzie możliwy zorganizujemy trzebińską premierę z udziałem twórców i wszystkich tych, którzy wyciągnęli do nas pomocną dłoń podczas realizacji. A było ich naprawdę wielu – zapowiada Tomasz Jurkiewicz – Mam nadzieję, że odbędzie się to na wiosnę 2021.

Producentem filmu jest Magdalena Sztorc z Before My Eyes. Koproducentem Telewizja Polska. Honorowy patronat objął Burmistrz Miasta Trzebini Jarosław Okoczuk. W głównych rolach wystąpili: Nicolas Przygoda, Anita Poddębniak, Maciej Grzybowski i Sandra Drzymalska.

Link do zwiastunu filmu:https://vimeo.com/486777107