Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Herb i flaga

Herb Powiatu Chrzanowskiego przedstawia

Na tarczy dwudzielnej w słup, w prawym czerwonym polu półorzeł biały ukoronowany, w lewym błękitnym polu postać św. Mikołaja w szacie czerwonej trzymająca w prawej ręce trzy złote kule, w lewej takiż pastorał.

po lewej str na czerwonym tle biały półorzeł w złotej koronie,  po prawej str na błękitnym tle tle św mikołaj z białą brodą w czerwonej szacie, w lewej ręce trzyma 3 złote kule

Historia herbu

Herb powiatu odwołuje się do historii i tradycji tych ziem. W prawym polu ukoronowany półorzeł ma bezpośrednie odniesienie do historycznego herbu Małopolski – orła w koronie i ze złotą przepaską na skrzydłach. Chrzanów, obecnie w woj. małopolskim, do rozbiorów był w woj. krakowskim.

Postać św. Mikołaja w lewym polu nawiązuje do historycznego herbu stolicy powiatu, który przedstawiał w błękitnym polu św. Mikołaja w stroju pontyfikalnym i tarczą czerwoną z godłem Półkoziców (Chrzanów był przez długie lata własnością Ligęzów noszących w herbie oślą głowę), natomiast św. Mikołaj jest patronem miejscowego kościoła. Herb ten figuruje na pieczęciach miejskich z XVI i XVII w. i był używany aż do rozbiorów.

Później został zmieniony. W 1966r. przyjęto herb nawiązujący do tradycji Księstwa Warszawskiego (następnie zmodyfikowany w latach 90).

Opis flagi

Flaga składa się z trzech poziomych, równoległych pasów w kolorach białym, złotym i czerwonym, na środku jej płata umieszczony jest herb Powiatu Chrzanowskiego wg zasad weksylologii określonych powyżej.

Flaga Powiatu Chrzanowskiego

Wymiary flagi
Szerokość – 5, Długość – 8

 

Proporcja pasów
biały 2/5, złoty 1/5 czerwony 2/5

 

Wymiary herbu
Szerokość – 6, Długość -7

Uzasadnienie

Powiązanie flagi Małopolski z herbem Powiatu Chrzanowskiego symbolizuje przynależność naszego powiatu do Województwa Małopolskiego.

Pobierz