Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Informacja turystyczna

Powiat chrzanowski leży w północno – zachodniej części województwa małopolskiego. Dużym plusem jest fakt, że stolica powiatu - Chrzanów znajduje się pomiędzy Krakowem a Katowicami.

 

W skład powiatu chrzanowskiego wchodzi 5 gmin: Alwernia, Chrzanów, Libiąż i Trzebinia oraz Babice.
Dobrze zagospodarowane ośrodki wypoczynkowe z bazą rekreacyjno - sportową czekają na turystów. Powiat chrzanowski to znakomite miejsce do uprawiania turystyki weekendowej. Można tu zobaczyć liczne budowle sakralne, zamki, rezydencje i dwory.


Akweny Kozi Bród, Balaton i Zalew Chechło w Trzebini oraz Skowronek w Alwerni w ciepłe słoneczne dni gromadzą liczne grono mieszkańców powiatu, jak również turystów. Polecamy kąpiele słoneczne, zachęcamy do aktywnego wypoczynku. Czekają na Was boiska do piłki siatkowej oraz korty tenisowe, a na najmłodszych place zabaw.


Ziemia Chrzanowska zachęca turystów do pieszych i rowerowych wycieczek oraz turystyki konnej. W pakiecie atrakcji turystycznych każdej z gmin naszego powiatu znajdują się doskonale przygotowane trasy, które oprowadzają po najpiękniejszych zakątkach powiatu. Przygotowano ścieżki dydaktyczne, na których odkryć można geologiczne cuda przyrody. Powiat Chrzanowski to znakomite miejsce do uprawiania turystyki miejskiej. Wśród gwaru ulic proponujemy odwiedzenie ciekawych, zabytkowych miejsc, które zapewnią Państwu niezapomniane przeżycia.

 

Miłośnicy historii również znajdą tutaj coś dla siebie. W powiecie spotykamy liczne dowody dawnej świetności w postaci budowli sakralnych, zamków, dworów i rezydencji. Podczas wizyty w powiecie warto odwiedzić ruiny zamku w Lipowcu, a także znajdujący się u stóp wzgórza zamkowego Nadwiślański Park Etnograficzny. Godne uwagi dla zwiedzających są również: sanktuarium w Płokach, barokowy klasztor oo. Bernardynów w Alwerni oraz zabytkowe wiejskie kościółki rozrzucone po całym powiecie. W deszczowe dni można wstąpić do muzeów lub posłuchać koncertu w Dworze Zieleniewskich. Odpoczywając w powiecie można również zaplanować wycieczki do Oświęcimia, Krakowa oraz niedaleko położonych Wadowic

 

Powiat chrzanowski to nie tylko budynki, inwestycje czy zabytkii. To przede wszystkim ludzie. Ludzie i tradycje pieczołowicie pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Powiat chrzanowski jest jednym z ważniejszych ośrodków kultury ludowej w regionie. Grupy śpiewacze, gawędziarki, Koła Gospodyń Wiejskich są niewątpliwą atrakcją na regionalnych i ogólnopolskich imprezach folklorystycznych. W powiecie chrzanowskim ma miejsce wiele imprez o charakterze cyklicznym. Oprócz imprez organizowanych w ramach obchodów Dni Miast i Wsi, w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie rokrocznie odbywa się Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej oraz konkurs potraw regionalnych. Co roku organizowana jest także Strzelanka Alwernijska - odpust w klasztorze o.o. Bernardynów w Alwerni zwany tak przez dawny zwyczaj strzelania z moździerzy.