Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Spotkanie z zabytkami w Babicach

Ruiny Zamku w Lipowcu

Ruiny zamku biskupów Krakowskich na wzgórzu Lipowiec. Legendy głoszą, że w zamku znajdowało się kiedyś prehistoryczne grodzisko, później zamek rycerski, od około 1295 roku stanowił własność Biskupa Jana Muskaty, w tym czasie wzniesiono romańską wieżę, która służyła za więzienie i celę skazanych na śmierć głodową, w 1656 roku zamek opanowali szwedzi , od 1968 roku udostęoniony zwiedzającym . W zamku warto zobaczyć ekspozycję, przybliżającą jego historię, ze szczytu wieży zamkowej można podziwiać wspaniałą panoramę okolicy.

Ruiny zamku biskupów Krakowskich na wzgórzu Lipowie

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie u stóp góry zamkowej w Wygiełzowie. Oddział Muzeum w Chrzanowie powstał w 1968r. Zwiedzający mogą zobaczyć jak wyglądały kiedyś domy drewniane charakterystyczne dla zachodniej Małopolski, można tu zobaczyć zagrodę wiejską, obejmującą dom mieszkalny, połączony z oborą, stajnią, stodołą oraz spichlerzem. W domu znajdujemy wyposażenie, jakiego używała ludność w XIX wieku. W Parku zwiedzić można również kościół przeniesiony z Ryczowa z XVI wieku, Skansen stanowi element Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Drewniany Kościół z Ryczowa - Wygiełzów

Kościół pw. Wszystkich Świętych

Kościół murowany p.w. Wszystkich Świętych w Babicach – dokładny rok budowy nie jest znany, pierwsze wzmianki pochodzą z 1470 roku, odbudowany został po spaleniu w XVIII wieku. W kościele warto zobaczyć barokowe portale, rokokowe ołtarze , barokową kadzielnicę, relikwiarz, a także chrzcielnicę.

Strona internetowa Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wszystkich Świętych w Babicach: parafiababice.pl

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Babicach