Spotkanie z zabytkami w Alwerni

Klasztor oo. Bernardynów

Najbardziej znanym zabytkiem jest barokowy klasztor i kościół oo. Bernardynów z charakterystyczna wieżą, widniejącą malowniczo na alwerniańskim wzgórzu, która stała się wizytówką miasta. Na uwage zasługują późno barokowe ołtarze. Ciekawymi obiektami zabytkowymi są rzeźby z XVII w i ambona z II połowy XVIII wieku. Przed kościołem na tzn. Rajskim Placu uwagę należy zwrócić na stacje Drogi Krzyzowej.

Klasztor oo. Bernardynów

Zespół Pałacowo - Parkowy w Porębie Żegoty

Pałac rokokowo-klasyczny z drugiej połowy XVIII wieku przedstawia się dziś jako malownicza ruina. Pałac otoczony jest rozległym parkiem krajobrazowym z XIX wieku uznanym za zabytek przyrody. W parku znajduje się mauzoleum Szembeków z 1921 roku z cenna rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz grota ze studnią, a w rejonie folwarku kamienna "mogiła" z żeliwnym krzyżem.

Mauzoleum Szembeków

Kościół w Porębie Żegoty pw. Św. Marcina i Małgorzaty

Kościół wybudowano w 1762 r. a rozbudowano według projektu krakowskiego architekta Zygmunta Hendela w 1898r. Kościół jest jedno-nawowy, z wieżą zwieńczoną baniastym hełmem. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na marmurowe ołtarze pochodzące z Katedry Wawelskiej, a przeniesione tu na przełomie XIX-XX wieku.

Kościół pw. Św. Marcina i Małgorzaty