Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Spotkanie z zabytkami w Alwerni

Klasztor oo. Bernardynów

Najbardziej znanym zabytkiem jest barokowy klasztor i kościół oo. Bernardynów z charakterystyczna wieżą, widniejącą malowniczo na alwerniańskim wzgórzu, która stała się wizytówką miasta. Na uwage zasługują późno barokowe ołtarze. Ciekawymi obiektami zabytkowymi są rzeźby z XVII w i ambona z II połowy XVIII wieku. Przed kościołem na tzn. Rajskim Placu uwagę należy zwrócić na stacje Drogi Krzyzowej.

Klasztor oo. Bernardynów

Zespół Pałacowo - Parkowy w Porębie Żegoty

Pałac rokokowo-klasyczny z drugiej połowy XVIII wieku przedstawia się dziś jako malownicza ruina. Pałac otoczony jest rozległym parkiem krajobrazowym z XIX wieku uznanym za zabytek przyrody. W parku znajduje się mauzoleum Szembeków z 1921 roku z cenna rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz grota ze studnią, a w rejonie folwarku kamienna "mogiła" z żeliwnym krzyżem.

Mauzoleum Szembeków

Kościół w Porębie Żegoty pw. Św. Marcina i Małgorzaty

Kościół wybudowano w 1762 r. a rozbudowano według projektu krakowskiego architekta Zygmunta Hendela w 1898r. Kościół jest jedno-nawowy, z wieżą zwieńczoną baniastym hełmem. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na marmurowe ołtarze pochodzące z Katedry Wawelskiej, a przeniesione tu na przełomie XIX-XX wieku.

Kościół pw. Św. Marcina i Małgorzaty