Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Szlaki turystyczne w Alwerni

Szlaki piesze

Szlak żółty "Ziemi Chrzanowskiej i Dolinek Jurajskich" im JP. II

Chrzanów, Lipowiec, Alwernia, Krzeszowice. Jest najdłuższą oznakowaną trasą prowadzącą po Garbie Tenczyńskim i najbardziej reprezentatywną.


Długość na terenie gminy Alwernia: 9 km
Przebieg:
Wąwóz Simota (20,4 km) Odbicie Czarnego Szlaku Rowerowego do Regulic Górnych - Regulice Przejazd Kolejowy (22,2 km) Połączenie ze Szlakami Rowerowymi Czarnym, Żłótym i Zielonym "Greenway" z Alwerni - Regulice PKP (Linia Nieczynna) (22,7 km) Odbicie Szlaków Rowerowych Zielonego "Greenway", Czarnego i Żółtego Do Kwaczały - Odbicie od Torów Nieczynnej Linii Kolejowej (23,2 km) - Strome Podejście - (24,0 km) Droga Regulice-Alwernia. Połączenie z Rowerowymi Szlakami z Regulic: Zielonym "Greenway", Czarnym i Żółtym - Alwernia na Południe Klasztor Bernardynów - Alwernia na Północ Muzeum Pożarnictwa - Alwernia Rynek (24,3 km), Nowa Wieś (27,5) - Grojec (28,5 Km) - (29 km)

Szlak niebieski

Alwernia Skowronek, Kamień, Czernichów.

 

Długość na terenie gminy Alwernia: 10 km.
Przebieg:
Alwernia Rynek (0 Km) Ważny Węzeł Turystyczny: Styk z Żółtym Szlakiem Ziemi Chrzanowskiej z Regulic Do Zamku Tęczyn W Rudnie, Początek Szlaków Rowerowych: Zielonego Do Poręby Żegoty i Żółtego do Regulic, Styk ze Szlakami Rowerowymi: Zielonym Greenway i Czarnym z Regulic do Rudna - Alwernia Skrzyżowanie Z Drogą Kraków-Oświęcim (1,2 km) - Parking Przy Zalewie Skowronek (3,5 km) Styk z Czerwonym Rowerowym Szlakiem Okrężnym z Poręby Żegoty Do Brodeł - Zalew Skowronek (3,7 km) Początek Niebieskiego Szlaku Rowerowego do Doliny Wisły - Zalew Skowronek (4,2 km) Połączenie z Żółtym Rowerowym Szlakiem z Okleśnej - Zalew Skowronek (4,5 Km) Odbicie Żółtego Rowerowego Szlaku do Rez. Dolina Potoku Rudno - Nieczynny Kamieniołom na Wzgórzu Winnica (6,2 km) - (6,9 km) Połączenie Z Niebieskim Szlakiem Rowerowym z Zalewu Skowronek - Podłęże (7,6 km) - (7,7 km) Odbicie Niebieskiego Szlaku Rowerowego w Dolinę Wisły - G. Chełm [301 M N.P.M.] Punkt Widokowy (8,5 km) - (9,8 km) Połączenie z Czarnym Rowerowym Szlakiem Okrężnym - (10 Km) Odbicie Czarnego Rowerowego Szlaku Okrężnego - Kamień (10,8 km) - Czarny Las Punkt Widokowy (13 km) - Okolice Rusocic (14,3 km) Początek i Odejście Czarnego Szlaku do Rez. Kajasówka - Bagna (17,3 km) Połączenie z Pieszym Żółtym Szlakiem Do Rez. Kajasówka - Ratanice (18,5 km) - Czernichów (20 km) Połączenie z Czerwonym Szlakiem Tenczyńskim z Rez. Kajasówka - Czernichów MZK (20,3 km)

Chcesz wiedzieć więcej?

Szlaki Samochodowe

Pierścień Jurajski

Przebieg: Kraków Zakrzówek - Tyniec - Kryspinów - Liszki - Czernichów - Rozkochów - Babice - Alwernia - Krzeszowice - Paczółtowice - Przeginia - Jerzmanowice - Biały Kościół - Modlnica - Zabierzów - Olszanica - Kraków Salwator

Okrężna trasa biegnąca z Krakowa przez najciekawsze tereny południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Trasa biegnie przez teren czterech parków krajobrazowych: Bielańsko-Tynieckiego, Dolinek Krakowskich, Rudniańskiego i Tenczyńskiego. Przybliża cenne środowiska przyrodnicze oraz wiele zabytków historycznych i kulturowych. Odkrywa malowniczy krajobraz Jury, którego charakterystycznym elementem są wapienne ostańce oraz skaliste doliny.

Szlaki rowerowe

Międzynarodowe:

Przez gminę Alwernia przebiegają dwie miedzynarodowe trasy rowerowe Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways i Eurovelo R4 łączące się z lokalnymi szlakami rowerowymi.

 

Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways

to szlak dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego tworzony w oparciu o sieć tras rowerowych, pieszych, wodnych, konnych oraz edukacyjnych ścieżek tematycznych. Główną jego osią jest 700-kilometrowa trasa rowerowa, która łączy zabytkowe miasta i miasteczka, a także cenne przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo tereny wiejskie. Począwszy od Jury Krakowskiej, przez Ziemię Pszczyńską, Śląsk Cieszyński i Beskidy (od Krakowa. przez Alwernię, Oświęcim, Pszczynę, Bielsko Białą, Ustroń, Skoczów do Cieszyna), szlak przedostaje się do Czech na Morawy Południowe, gdzie pośród winnic dociera do Dolnej Austrii. Zielony szlak Kraków - Morawy - Wiedeń stanie się
w przyszłości najdłuższą aleją drzew w Europie.

 

(Informacje pochodza ze strony www.greenways.pl)

 

Kilometraż na terenie powiatu: Gromiec rzeka Wisła (0,0 km) -Gromiec szkoła (0,8 km) - Mętkow kościół (8,3 km) - Babice niebieski rowerowy szlak Greenway (14,7 km) - BABICE okolice kościoła (15,6 km) - REGULICE (23,4 km) - ALWERNIA Rynek (26,6 km). 

 

Chcesz wiedzieć więcej?

www.greenways.pl

 

Transeuropejski szlak rowerowy EUROVELO R 4

Mająca 4000 kilometrów trasa łączy bretońskie Roscoff z ukraińskim Kijowem.


Chcesz wiedzieć więcej?

www.eurovelo.org

Szlaki Lokalne

Szlak pomarańczowy

Charakterystyka:

Szlak rozpoczynający się w rynku w Alwerni przebiega przez najpiękniejsze zakątki gminy, kończy się pod zamkiem w Rudnie. Przez pewien odcinek prowadzi pięknym lasem po nasypie dawnej kolejki wąskotorowej, którą jeszcze w latach 50-tych wożono kamień z kamieniołomu Orlej na stację kolejową w Okleśnej (szlak w tym miejscy zaznaczony jest symbolicznie torem kolejowym w kolorze czarnym). 

Przebieg: Alwernia Rynek - zamek Tenczyn w Rudnie

Długość na terenie gminy Alwernia: ok. 24 km.

Szlak czarny

Charakterystyka:

"Dwa zamczyska i Pierścień Regulic" łączący zamek w Lipowcu i zamek w Rudnie, przebiegający przez teren Alwerni przybliża miejsca atrakcyjne turystycznie i kulturowo takie jak: Skansen w Wygiełzowie, zamek w Lipowcu, las Simota, Klasztor i Muzeum Pożarnictwa w Alwerni, platformy widokowe w Kwaczale
i w Regulicach, Puszcza Dulowska, kopuły "Parku Turystyki i Rozrywki" w Nieporazie oraz zamek Tenczyn w Rudnie.

Przebieg:

Kamionka Punkt Widokowy - Regulice Centrum- ulica Chrzanowska - Alwernia Rynek - Las Orlej - Nowa Wieś - Grzmiaczka Punkt Widokowy - Regulice ul JP II- Nieporaz skrzyżowanie ulicy Tenczyńskiej Długość JPII - kopuły - Rudno zamek.

Długość na terenie gminy Alwernia: ok. 12 km.

Szlak czerwony

Charakterystyka: okrężny,
Stopień trudności: lekki,
Długość: 9,5 km.
Przebieg:

Alwernia; Ośrodek "Skowronek" - Poręba Żegoty; kościół, zespół pałacowo parkowy - Brodła; Skałki Gałdynowskie- Alwernia; Ośrodek "Skowronek":


1. Ośrodek Wypoczynkowy "Skowronek",
Strzeżone kąpielisko i wypożyczalnia rowerów wodnych i kajaków , kort tenisowy, pole biwakowe, kawiarnia, parking. Czynny codziennie przez całe lato. tel. lub 0048 (12) 283-18-79

2. Leśniczówka "Poręba" w Alwerni
Pięknie położona w środku lasu. Częstym gościem są tutaj: sarny, zające, bażanty, kuny i lisy.

3. Poręba Żegoty
kościół p.w. św. Małgorzaty i św. Marcina Pierwotny kościół wzmiankowano już w latach 1325-1327. Obecny na miejscu drewnianego zbudowano w 1762 r. z fundacji właściciela wsi Franciszka Szwarcenberga- Czernego. Świątynia została rozbudowana po roku 1898 według planów znanego krakowskiego architekta Zygmunta Hendla. Kościół jednonawowy z wieżą zakończoną baniastym hełmem. We wnętrzu zasługują na uwagę marmurowe ołtarze z około połowy XVIII wieku., pochodzące z katedry na Wawelu oraz barokowe wyposażenie. Zachowały się tu obrazy: Michała Stachowicza i Wojciecha Eliasza.

4. Mauzoleum Szembeków
Mauzoleum rodziny Szembeków, murowane, 1921 -1922, architekt Tadeusz Stryjeński

5 i 6. Pałac Szembeków z XVII i drugiej połowy XVIII wieku oraz zabytkowy park krajobrazowy.
Była to siedziba Korycińskich (Krzysztof Koryciński był fundatorem klasztoru O.O Bernardynów w Alwerni), później Szwarcenbergów-Czernych, wreszcie Szembeków. Uległ spaleniu w 1945 roku, obecnie większość zabudowań w ruinie. Założenie pałacu wraz z oficynami ugrupowane jest wokół czworobocznego dziedzińca. Pałac zajmuje część centralną założenia, jest parterowy z filarowo-arkadowym portykiem od frontu. W trójkątnym przyczółku zachowały się resztki stiukowej dekoracji z herbami Szembeków i Wielopolskich. Pierwotnie wyodrębniał pałac od oficyn wysoki dach mansardowy. Przy pałacu znajduje się Park Krajobrazowy, rozplanowany przed 1848 rokiem. W parku należy zwrócić uwagę (zaraz przy wjeździe od strony kościoła i przystanku autobusowego) na klasycystyczne w formie mauzoleum Szembeków, wzniesione w latach 1920-1922 według projektu architekta Karola Stryjeńskiego, z oryginalnym posągiem Matki Boskiej unoszącej ku górze Dzieciątko.

7. Dęby
Opuszczając ruiny pałacu przejeżdżamy obok dawnych zabudowań folwarcznych. Powyżej pałacu, przy tzw. Czarnej alei stoją olbrzymie dęby, liczące ok. 600 lat

8. Gaudynowskie Skały
Położone w dolinie potoku Brodło między Brodłami a Porębą Żegoty. Jest to grupa skał jurajskich, którą ze względu na oryginalne kształty uznano za pomnik przyrody. Radzimy zwrócić uwagę na rzadko spotykane kwitnące okazy bluszczu Skały podzielone są głębokim i szerokim wąwozem. Odnaleźć tu można wiele roślin skalnych. Gaudynowskie Skały to wymarzony teren na rekreację i wypoczynek w bliskości z nieskażoną przyrodą.

9. Źródło
Wypływa z brzegu potoku Brodło. Woda zdatna do picia, bardzo smaczna. Na potoku Brodło utworzono zalew "Skowronek".

10. Gaudynowskie Skały i źródełko
To obok arkozy kwaczalskiej i źródełka w Regulicach osobliwościami geologiczno-przyrodniczymi Jury będącymi eksponatami Ekomuzeum Alwernia.

Szlak zielony łącznikowy

Długość: ok. 3 km
Przebieg:
Alwernia - Poręba Żegoty, skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym.

 

Tekst i opracowanie: UM Alwernia.