Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Alicja Molenda

DNIA 28 PAŹDZIERNIKA 2009 ROKU RADA POWIATU CHRZANOWSKIEGO NADAŁA TYTUŁ: ZASŁUŻONY DLA POWIATU CHRZANOWSKIEGO dla Alicji Molendy
Uroczyste wręczenie tytułu nastąpiło 25 listopada 2009r.

ALICJA MOLENDA
( UR. 1960 R.)

Alicja Molenda jako twórca, założyciel, wydawca i dziennikarz niezależnego Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej „Przełom" jest świetnym i doświadczonym dziennikarzem wychowującym nowe pokolenie młodych dziennikarzy zdobywających szlify w tym zawodzie.
Uzyskała wyższe wykształcenie na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku filologia słowiańska, specjalność filologia bułgarska. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ w Krakowie. Posiada bogate doświadczenie zawodowe zgodne ze zdobytym wykształceniem: Pracowała jako Asystent w Instytucie Filologii Słowiańskiej UJ ( 1994). Była Asystentem na Wydziale Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie( 1995-96). Natomiast w latach 1995 -1997 pracowała jako nauczyciel języka polskiego w obecnym Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini.

 

Ma olbrzymi wkład w popularyzację Ziemi Chrzanowskiej na łamach utworzonego przez siebie tygodnika „Przełom", w informowanie społeczności lokalnej o bieżących wiadomościach życia kulturalnego, politycznego, gospodarczego, jak również wkład w popularyzowanie nowej formy pracy z osobami starszymi - Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie i w Trzebini, poprzez założenie dodatkowej strony pod nazwą „Senior". Należy przyznać, że Jej działalność jest niewątpliwą zasługą dla całego Powiatu Chrzanowskiego.

 

Działalność Pani Alicji Molenda nie skupia się tylko na gazecie lokalnej i sprawach naszego regionu, wychodzi również poza teren Powiatu Chrzanowskiego, a nawet poza granice naszego kraju.

 

W trakcie swojej kariery dziennikarskiej oraz wydawniczej pełniła i pełni wiele funkcji społecznych, które są dowodem Jej fachowości, ogromnego doświadczenia, świetnego przygotowania językowego ( biegła znajomość języków: rosyjskiego i bułgarskiego) i niezwykłego talentu zjednywania sobie ludzi, tutaj na naszym terenie i za granicą m.in.: pełniła funkcję wiceprezesa zarządu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych w Warszawie; od 2002 r. jest członkiem Związku Kontroli Dystrybucji Prasy w Warszawie. W roku 2006 została pełnomocnikiem ds. szkoleń i ekspertem ds. prasy lokalnej Stowarzyszenia Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne w Warszawie. Ponadto od roku 2008 jest członkiem Rady Programowej Polskiego Radia Kraków.

 

W 1994 otrzymała wyróżnienie fundacji IDEE w III edycji konkursu dla niezależnych gazet lokalnych w Polsce. Ponadto w 1999 roku otrzymała nagrodę główną w konkursie fundacji IDEE dla niezależnej prasy lokalnej w kategorii tygodników, a w roku 2000 otrzymała tytuł Gazety Dziesięcioleci sygnowany przez premiera rządu i ministra kultury. Natomiast w roku 2005 przyznano jej Krakowską Nagrodę Analiz „Srebrna Nike", jako wydawcy w kategorii media.

 

Zwieńczeniem tych laurów jest tytuł „Zasłużona dla Powiatu Chrzanowskiego".