Alicja Molenda

DNIA 28 PAŹDZIERNIKA 2009 ROKU RADA POWIATU CHRZANOWSKIEGO NADAŁA TYTUŁ: ZASŁUŻONY DLA POWIATU CHRZANOWSKIEGO dla Alicji Molendy
Uroczyste wręczenie tytułu nastąpiło 25 listopada 2009r.

ALICJA MOLENDA
( UR. 1960 R.)

Alicja Molenda jako twórca, założyciel, wydawca i dziennikarz niezależnego Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej „Przełom" jest świetnym i doświadczonym dziennikarzem wychowującym nowe pokolenie młodych dziennikarzy zdobywających szlify w tym zawodzie.
Uzyskała wyższe wykształcenie na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku filologia słowiańska, specjalność filologia bułgarska. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej UJ w Krakowie. Posiada bogate doświadczenie zawodowe zgodne ze zdobytym wykształceniem: Pracowała jako Asystent w Instytucie Filologii Słowiańskiej UJ ( 1994). Była Asystentem na Wydziale Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie( 1995-96). Natomiast w latach 1995 -1997 pracowała jako nauczyciel języka polskiego w obecnym Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini.

 

Ma olbrzymi wkład w popularyzację Ziemi Chrzanowskiej na łamach utworzonego przez siebie tygodnika „Przełom", w informowanie społeczności lokalnej o bieżących wiadomościach życia kulturalnego, politycznego, gospodarczego, jak również wkład w popularyzowanie nowej formy pracy z osobami starszymi - Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chrzanowie i w Trzebini, poprzez założenie dodatkowej strony pod nazwą „Senior". Należy przyznać, że Jej działalność jest niewątpliwą zasługą dla całego Powiatu Chrzanowskiego.

 

Działalność Pani Alicji Molenda nie skupia się tylko na gazecie lokalnej i sprawach naszego regionu, wychodzi również poza teren Powiatu Chrzanowskiego, a nawet poza granice naszego kraju.

 

W trakcie swojej kariery dziennikarskiej oraz wydawniczej pełniła i pełni wiele funkcji społecznych, które są dowodem Jej fachowości, ogromnego doświadczenia, świetnego przygotowania językowego ( biegła znajomość języków: rosyjskiego i bułgarskiego) i niezwykłego talentu zjednywania sobie ludzi, tutaj na naszym terenie i za granicą m.in.: pełniła funkcję wiceprezesa zarządu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych w Warszawie; od 2002 r. jest członkiem Związku Kontroli Dystrybucji Prasy w Warszawie. W roku 2006 została pełnomocnikiem ds. szkoleń i ekspertem ds. prasy lokalnej Stowarzyszenia Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne w Warszawie. Ponadto od roku 2008 jest członkiem Rady Programowej Polskiego Radia Kraków.

 

W 1994 otrzymała wyróżnienie fundacji IDEE w III edycji konkursu dla niezależnych gazet lokalnych w Polsce. Ponadto w 1999 roku otrzymała nagrodę główną w konkursie fundacji IDEE dla niezależnej prasy lokalnej w kategorii tygodników, a w roku 2000 otrzymała tytuł Gazety Dziesięcioleci sygnowany przez premiera rządu i ministra kultury. Natomiast w roku 2005 przyznano jej Krakowską Nagrodę Analiz „Srebrna Nike", jako wydawcy w kategorii media.

 

Zwieńczeniem tych laurów jest tytuł „Zasłużona dla Powiatu Chrzanowskiego".