Marek Bębenek

Brygadier Marek Bębenek Komendant Państwowej Straży Pożarnej urodził się na terenie powiatu chrzanowskiego w miejscowości Rozkochów. Od lat młodości jak każdy chłopiec był zakochany w straży pożarnej, szkołę średnią ukończył w Chrzanowie - Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica, po maturze rozpoczął naukę w szkole Chorążych Pożarnictwa w Krakowie. W 1983 roku podjął pracę w Straży Pożarnej w Chrzanowie.

 

Przeszedł wiele stanowisk – został mianowany na stanowisko zastępcy dowódcy jednostki ratowniczo gaśniczej, a następnie w 1989 roku został dowódcą jednostki. W 2006 roku został powołany na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej.

 

Stale uzupełniał swoje wykształcenie o:

  • Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie,
  • Studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Zasobami Ludzkimi,
  • Studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Jako Komendant podjął działania polegające na szerokiej współpracy z różnymi instytucjami w celu polepszenia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu chrzanowskiego. Ze względu na swoje doświadczenie powoływany był do działań specjalnych. Uczestniczył m.in. podczas powodzi w Sandomierzu w 2001, Nowym Sączu 2004, Andrychowie 2005. Również w latach 90 uczestniczył w gaszeniu pożarów: Racibórz 1992, Chrzanów 1996, gaszenie zbiornika z ropą naftową w Trzebini, pożar Klasztoru w Alwerni oraz gaszenie cysterny w Chrzanowie na ul. Krakowskiej pod wiaduktem. Mocną stroną jest działalność społeczna, od 36 lat związany jest z OSP.

 

Jest autorem monografii Chrzanowskiej Straży Pożarnej 1987-2002. Był członkiem komitetu honorowego Fundacji Sztandaru dla Komendy Powiatowej Straży Pożarnej. Wykształcił wielu młodych ochotników, a później strażaków. Od 11 lat współorganizuje obozy szkoleniowe w Rozkochowie – miejsce urodzenia. Za bardzo dobrą pracę na rzecz mieszkańców powiatu chrzanowskiego został odznaczony:

  • brązowym krzyżem zasługi
  • srebrną i złotą odznaką zasłużonych dla ochrony p-poż.,
  • złoty znak związku OSP, którą otrzymał jako najmłodszy strażak

 

Obecnie jest dziekanem komend powiatowych i miejskich straży pożarnych województwa małopolskiego oraz wielu innych odznaczeń. Marek Bębenek swoją przykładną służbą na rzecz ochrony przeciw pożarowej i bezpieczeństwa mieszkańców powiatu chrzanowskiego w pełni zasłużył na przyznanie tytułu zasłużony dla powiatu chrzanowskiego. Przyznanie tego tytułu jest również podziękowaniem dla wszystkich strażaków, którzy poświęcają swój czas dla naszego bezpieczeństwa.