Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

HCV można pokonać - konferencja w powiecie olkuskim

"HCV można pokonać" to nazwa ogólnopolskiej społecznej kampanii edukacyjnej, w ramch której działa program szkoleń dla pracowników medycznych.

     Akcja ta działa już od listopada 2005 r. Została zainicjowana przez Polską Grupę Ekspertów HCV i jest prowadzona przy współudziale Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Stowarzyszenia Pomocy Chorym z HCV "Prometeusz", a sponsorem akcji firma Schering-Plough.

     Celem kampani jest pogłębienie wiedzy, diagnozowania i leczenia zakażonych wirusem HCV.

     W miniony czwartek, tj. 2 lutego 2006 r. w olkuskim starostwie odbyła się jedna z wielu organizowanych w całej Polsce konferencja w ramach ww. akcji. Udział w niej wzięli pracownicy służby zdrowia z terenu powiatów olkuskiego i chrzanowskiego.

 

HCV (z ang. Hepatitis C Virus) to wirus powodujący zapalenie wątroby typu C. Jest uznawany za przyczynę raka i marskości wątroby. Dość późne zidentyfikowanie, duże rozprzestrzenienie, niski poziom zdiagnozowania oraz wiedzy wśród lekarzy pierwszego kontaktu w połączeniu z brakiem szczepionki przeciwko temu wirusowi powodują, iż jest bardzo niebezpieczny. Do jego zakażenia może dojść na drodze konktaktu z zakażoną krwią i jej pochodnymi. Chorzy na HCV wykazują częste skrajne zmiany stanów psychicznych, cierpią na apatię i depresję, bóle mięśni i stawów oraz wykazują oznaki zmęcznia.

 

     Szacuje się, że w Polsce około 730 tys. osób jest zakażonych wirusem HCV. Dotychczas tylko u około 15 tys. wykryto jej obecność - ponad 700 tys. osób w Polsce nie jest świadomych zakażenia.

 

Zobacz również: