HCV można pokonać - konferencja w powiecie olkuskim

"HCV można pokonać" to nazwa ogólnopolskiej społecznej kampanii edukacyjnej, w ramch której działa program szkoleń dla pracowników medycznych.

     Akcja ta działa już od listopada 2005 r. Została zainicjowana przez Polską Grupę Ekspertów HCV i jest prowadzona przy współudziale Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Stowarzyszenia Pomocy Chorym z HCV "Prometeusz", a sponsorem akcji firma Schering-Plough.

     Celem kampani jest pogłębienie wiedzy, diagnozowania i leczenia zakażonych wirusem HCV.

     W miniony czwartek, tj. 2 lutego 2006 r. w olkuskim starostwie odbyła się jedna z wielu organizowanych w całej Polsce konferencja w ramach ww. akcji. Udział w niej wzięli pracownicy służby zdrowia z terenu powiatów olkuskiego i chrzanowskiego.

 

HCV (z ang. Hepatitis C Virus) to wirus powodujący zapalenie wątroby typu C. Jest uznawany za przyczynę raka i marskości wątroby. Dość późne zidentyfikowanie, duże rozprzestrzenienie, niski poziom zdiagnozowania oraz wiedzy wśród lekarzy pierwszego kontaktu w połączeniu z brakiem szczepionki przeciwko temu wirusowi powodują, iż jest bardzo niebezpieczny. Do jego zakażenia może dojść na drodze konktaktu z zakażoną krwią i jej pochodnymi. Chorzy na HCV wykazują częste skrajne zmiany stanów psychicznych, cierpią na apatię i depresję, bóle mięśni i stawów oraz wykazują oznaki zmęcznia.

 

     Szacuje się, że w Polsce około 730 tys. osób jest zakażonych wirusem HCV. Dotychczas tylko u około 15 tys. wykryto jej obecność - ponad 700 tys. osób w Polsce nie jest świadomych zakażenia.

 

Zobacz również: