Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

III Małopolski Festiwal Smaku szansą na promocję lokalnych produktów

Zarząd Powiatu w Chrzanowie serdecznie zaprasza wystawców z ziemi chrzanowskiej do udziału w III Małopolskim Festiwalu Smaku.
III Małopolski Festiwal Smaku szansą na promocję lokalnych produktów

Producenci wyrobów spożywczych, restauracje, koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne, stowarzyszenia i inne organizacje oraz osoby fizyczne z powiatu chrzanowskiego mają niepowtarzalną szansę na promocję produktów lokalnych i tradycyjnych oraz potraw regionalnych.
Bezpłatny udział jak i bezpłatne stoisko wraz z możliwością sprzedaży prezentowanych produktów jest dodatkową zachętą przygotowaną dla wystawców przez Samorząd Województwa Małopolskiego i  Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Oświęcimiu organizatorów festiwalu.
Festiwal nawiązując do staropolskiej tradycji ma formę kiermaszy odbywających się w wybranych miastach naszego województwa. Kto zaprezentuje się wystarczająco dobrze w półfinałowych zmaganiach dostanie szansę na udział w Finale na Placu Wolnica w Krakowie w dniach 15 -16 września 2007 r.
Zainteresowanych wystawców z powiatu chrzanowskiego informujemy, że półfinał oświęcimski  - odbędzie się w 5 sierpnia 2007r. (niedziela) na Placu przy Oświęcimskim Centrum Kultury w Oświęcimiu (dla wystawców z Oświęcimia i powiatów: oświęcimskiego, chrzanowskiego, olkuskiego, wadowickiego, suskiego),

W ramach Festiwalu organizowany jest Konkurs Małopolski Smak oraz Plebiscyt Publiczności.
W Konkursie znani eksperci kulinarni, renomowani kucharze kuchni polskiej oraz międzynarodowej oceniać będą potrawy nominowane do Konkursu.
To wspaniała okazja, aby Państwa potraw zasmakował Karol Okrasa  znany z programu „ Kuchnia z Okrasą”,  Robert Sowa – szef kuchni Hotelu Jan III Sobieski, były kucharz reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz Kurt Scheller – Były szef kuchni hoteli Bristol i Sheraton, szef kuchni restauracji w Hotelu Rialto.
W Plebiscycie z kolei udział będzie brać publiczność zgromadzona na półfinałowych kiermaszach oraz Finale na Placu Wolnica w Krakowie, która wybierze najsmaczniejsze produkty spośród wymienionych kategorii.
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału ponieważ przewidziano atrakcyjne nagrody dla publiczności.


Wystawcy staną w szranki w 7 kategoriach:

  • przetwory owocowe i warzywne
  • wyroby piekarnicze i cukiernicze
  • sery i inne przetwory mleczne
  • wędliny oraz przetwory mięsne
  • inne produkty
  • gotowe dania i potrawy
  • najatrakcyjniejsze danie restauracyjne

 

Nadmieniamy, że w poprzednim roku laureatem konkursu w kategorii „Gotowe dania i potrawy” zostało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Chrzanowskiej wraz z restauracjami „Stare Mury” i „Barter” za Ziemniaki po Cabańsku.
Wystawcy, którzy wygrają w tym roku będą mieli okazję znaleźć się w materiałach promocyjnych, które zostaną wydane po Festiwalu.
Impreza ma duże wsparcia medialne, informacje o niej zamieszczą prasa, radio i telewizja.

 

Zgłoszenia do półfinału oświęcimskiego należy nadsyłać do dnia 27 lipca 2007r.
na adres:
Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Oświęcimiu
Ul. Wyspiańskiego 10
32- 600 Oświęcim
Tel./fax (033) 842 41 73
e-mail: oswiecim@modr.pl

 

Regulamin wraz z Formularzem zgłoszeniowym


Dodatkowe informacje:
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
ul. Racławicka 56, tel. (12) 63 03 437,
e-mail: mgdo@malopolska.mw.gov.pl

 

Z ramienia Starostwa Powiatowego w Chrzanowie dodatkowych informacji udziela - Wydział Promocji i Funduszy Pozabudżetowych: Joanna Wątroba, Przemysław Jaśko.
tel. (032) 625 79 37, e-mail: pfp@powiat-chrzanowski.pl