Popularne solary ogrzewają Dom Pomocy Społecznej w Płazie

We wtorek 3 lipca Starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak wraz z Radnymi Powiatowymi przeciął uroczyście wstęgę podczas otwarcia nowej ekologicznej inwestycji w DPS w Płazie.
Popularne solary ogrzewają Dom Pomocy Społecznej w Płazie

Jest ich czterdzieści cztery. Są czarne, błyszczące, nowoczesne i mają zapewnić mieszkańcom ośrodka ciepłą wodę przez cały rok. Urządzenia zwane kolektorami słonecznymi, które przetwarzają energię słoneczną na ciepło stają się coraz bardziej popularne w Powiecie Chrzanowskim. Teraz będą służyć pracownikom i mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej. Jak podkreśla Starosta „ jest to bardzo dobra, mądra inwestycja, która pozwoli na oszczędności w funkcjonowaniu DPS-u jak również jest przyjazna dla środowiska”.

 


 

Z wykonanych obliczeń wynika, że przy słonecznej pogodzie inwestycja zwróci się po trzech latach. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 216 611 zł z czego 46 597 zł przekazał Powiat Chrzanowski, natomiast resztę pieniędzy pozyskano spoza budżetu powiatu, ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ekofunduszu w Warszawie.
Pani Kazimiera Żmudzińska Dyrektor DPS twierdzi, że „dzięki kolektorom słonecznym - coraz bardziej popularnym źródłom energii - będzie można zmniejszyć koszty utrzymania budynku, a co za tym idzie zwiększyć liczbę mieszkańców”.
Jeśli środki finansowe pozwolą nie wyklucza się montażu takich urządzeń w innych budynkach podlegających powiatowi.

 

Zobacz galerię zdjęć