Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Popularne solary ogrzewają Dom Pomocy Społecznej w Płazie

We wtorek 3 lipca Starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak wraz z Radnymi Powiatowymi przeciął uroczyście wstęgę podczas otwarcia nowej ekologicznej inwestycji w DPS w Płazie.
Popularne solary ogrzewają Dom Pomocy Społecznej w Płazie

Jest ich czterdzieści cztery. Są czarne, błyszczące, nowoczesne i mają zapewnić mieszkańcom ośrodka ciepłą wodę przez cały rok. Urządzenia zwane kolektorami słonecznymi, które przetwarzają energię słoneczną na ciepło stają się coraz bardziej popularne w Powiecie Chrzanowskim. Teraz będą służyć pracownikom i mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej. Jak podkreśla Starosta „ jest to bardzo dobra, mądra inwestycja, która pozwoli na oszczędności w funkcjonowaniu DPS-u jak również jest przyjazna dla środowiska”.

 


 

Z wykonanych obliczeń wynika, że przy słonecznej pogodzie inwestycja zwróci się po trzech latach. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 216 611 zł z czego 46 597 zł przekazał Powiat Chrzanowski, natomiast resztę pieniędzy pozyskano spoza budżetu powiatu, ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ekofunduszu w Warszawie.
Pani Kazimiera Żmudzińska Dyrektor DPS twierdzi, że „dzięki kolektorom słonecznym - coraz bardziej popularnym źródłom energii - będzie można zmniejszyć koszty utrzymania budynku, a co za tym idzie zwiększyć liczbę mieszkańców”.
Jeśli środki finansowe pozwolą nie wyklucza się montażu takich urządzeń w innych budynkach podlegających powiatowi.

 

Zobacz galerię zdjęć