Historyczny sukces młodych szachistów

Młodzi zawodnicy i zawodniczki z klubu „Hetman Koronny” wywalczyli sobie awans do I Państwowej Ligi Juniorów podczas zawodów II ligi rozgrywanych od 6 do 15 lipca 2007r. w Lublinie.
Historyczny sukces młodych szachistów

Są pierwsi w powiecie chrzanowskim. Pierwsi, którzy mogą pochwalić się sukcesem jakiego jeszcze żadna drużyna szachowa z powiatu nie osiągnęła.
Po ciężkim boju zespołowi udało się zająć IV miejsce w końcowej klasyfikacji, które automatycznie jest premiowane awansem do wyższej klasy rozgrywek.
Nie było łatwo, bowiem w Lublinie stawiła się krajowa, szachowa czołówka, 32 zespoły, w tym najsilniejsze ośrodki w Polsce takie jak: Warszawa, Poznań, Wrocław, Białystok.
Nadmienić należy, że oprócz „Hetmana Koronnego” drugą drużyną z Małopolski w lidze będzie UKS Szkoły Podstawowej nr 8 z Chrzanowa, który w tych rozgrywkach uplasował się na VII miejscu w tabeli.
O klubie, planach na przyszłość rozmawiamy ze Starostą Chrzanowskim Januszem Szczęśniakiem, zapalonym szachistą, z inicjatywy, którego powstał klub „Hetman Koronny”.
- Jakie były początki klubu i jakie przyjęliście Państwo zasady szkoląc młodzież ?
- Historia klubu sięga roku 2000, kiedy to 8 marca powstało Stowarzyszenie Kultury Fizycznej „Hetman Koronny”. Od początku kierujemy się dwiema podstawowymi zasadami.Po pierwsze drzwi do klubu są zawsze otwarte dla wszystkich. Staramy się być jedną wielką rodziną, co tworzy świetną atmosferę do wspólnych treningów i co najważniejsze wyzwala pasję tworzenia, wznoszenia się na wyżyny swoich umiejętności. Obecnie w klubie trenuje około 15 osób, ale tych, którzy przychodzą, aby się uczyć szachowego rzemiosła jest około 200.
Po drugie wpajamy naszym wychowankom, że „partia szachowa to dzieło sztuki, należy nie tylko pokonać przeciwnika, ale jeszcze pokonać go pięknie”.
- Czym jest dla klubu, zawodników jego ostatni sukces ?
- Przede wszystkim jest to dla nas potwierdzenie statusu najlepszej małopolskiej drużyny juniorów i ukoronowanie ciężkiej pracy, jaką wykonywali trenerzy, zawodnicy przez te wszystkie lata pnąc się coraz wyżej w szachowej hierarchii. Jeszcze nigdy drużyna juniorska z ziemi chrzanowskiej nie weszła do I ligi. Ponadto jestem przekonany, że ten sukces przyciągnie do klubu nowych ludzi, poszerzy się grono zawodników i sympatyków. My sami staramy się wyszukiwać nowe talenty i szlifować je na prawdziwe szachowe brylanty. Prowadzimy naukę gry już dla dzieci w wieku przedszkolnym. Ponadto jest kwestia rywalizacji indywidualnej pomiędzy zawodnikami, która podniesie poziom umiejętności. Przypomnę, że mamy mocnego rywala zza miedzy jakim jest UKS przy SP nr 8 w Chrzanowie. Rywalizacja między klubami też na pewno wpłynie na podwyższenie poziomu obu drużyn. Powiem jeszcze tyle, że wejście do I ligi bardzo zmobilizowało zawodników do pracy. Wszyscy mają świadomość, że rywalizacja będzie ciężka i trudna, ale już teraz zapewniają, że nie będą występować w roli chłopców do bicia tylko myślą o awansie do ekstraligi.
- Jakie są plany na przyszłość ?
- Początkiem sierpnia „Hetman Koronny” jedzie na Mistrzostwa Polski w szachach przyspieszonych P`20 i P`15 oraz w szachach błyskawicznych. Na jesieni czekają nas Zawody Makroregionalne Małopolski i Podkarpacia. Zwycięzcy zakwalifikują się do Finałów  Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Ponadto Kamil Tomsia – aktualny Mistrz Polski Juniorów do lat 12 – przygotowuje się Mistrzostw Świata w Turcji, które odbędą się na przełomie października i listopada bieżącego roku. Oczywiście w następnym roku chcemy umocnić naszą pozycję w województwie i awansować do ekstraligi.
- Dziękujemy za rozmowę

 


Hetman Koronny” stawia na szkolenie młodzieży, wychowanków i widać, że ta forma pracy przynosi sukcesy. Z przyszłymi mistrzami seniorskimi pracują 3 – krotny mistrz Polski i mistrz międzynarodowy Jerzy Kostro, Ryszard Kromka, Janusz Szczęśniak, natomiast przed ważnymi zawodami konsultacji udziela arcymistrz Kamil Mitoń.
Hetmańska drużyna wywalczyła awans w składzie: Dariusz Fistek, Damian Wcisło, Kamil Tomsia Mirosław Lewicki, Wiktoria Wierzbicka, Katarzyna Zelenka, Daria Świąszek.
Obecnie struktura ligowa juniorskich szachów przedstawia się następująco:
Ekstraliga – 8 najlepszych zespołów
I liga – 12 zespołów
II liga – 12 zespołów
III liga – w jej skład wchodzą ligi wojewódzkie.