Unikaty górnicze w prywatnej kolekcji

Mundury górnicze sprzed 170 lat, pierwsze lampy, kilofy, hełmy skórzane wszystko to gromadzi w przydomowej galerii Pan Wiesław Koneczny.

Unikaty górnicze w prywatnej kolekcji

Nieduże pomieszczenie przy ulicy Św. Barbary w Libiążu kryje w swoim wnętrzu prawdziwe unikaty z górniczej historii regionu, w szczególności kopalni „Janina”. Możemy podziwiać tutaj przekazywane z ojca na syna mundury górnicze liczące około 120 – 170 lat, laski sztygarów, czyli kilofki górnicze, hełmy skórzane i bakelitowe, których nie używa się już 30 lat.
Ponadto w kolekcji znajdują się najstarsze zabytki regionu jak podkowa końska, kilof wykonany z płaskowników mające ok. 200, 300 lat wydobyte ze starego wyrobiska górniczego znajdującego się na głębokości 30 metrów. Miłośnicy prehistorii mogą obejrzeć araukaryty libiąskie z górnej warstwy karbonu skamieniałe przed około 200 mln lat. Na terenie Libiąża leżą one gdzieniegdzie na głębokości 1; 1,5 metra.
Szczególną uwagę przykuwa lampa karbidowa, własność Alexisa Barteta dyrektora kopalni „Janina” z lat 1912 - 1943 oraz 18 wieczne wiertła. Całość uzupełniają liczne dokumenty i książki min. „Monografia Kopalni Janina z roku 1959” i oryginały dokumentów sprzedaży gruntów pod budowę kopalni Francuzom.
Wszystko to możemy podziwiać dzięki zapałowi i pasji Pana Wiesława Konecznego, byłego pracownika „Janiny”, który zapisuje legendy, wypożycza eksponaty, dokumenty od ludzi je posiadających i udostępnia oglądającym w swojej galerii. Pan Wiesław ma obecnie w swoim dorobku 4 książki o tematyce górniczej min. „Opowieści z okręgu górniczego”.

       

Zainteresowanych historią górnictwa zapraszamy do odwiedzenia galerii, która znajduje się przy ulicy Św. Barbary 24 A w Libiążu.

 

Zobacz galerię