Podświetlenie linków Zmień odstęp między akapitami Zmień odstęp między wierszami Zmień odstęp między słowami Zmień odstęp między literami Normalna wielkość czcionki Duża wielkość czcionki Bardzo duża wielkość czcionki Zmień kontrast

Goście z dalekiego kraju

Powiat chrzanowski gościł już delegacje z różnych krajów ale jeszcze nigdy z tak odległego jak Chiny. Tym bardziej było nami miło poznać przedstawicieli miasta Guangzhou, którzy przyjechali na ziemię chrzanowską z krótką wizytą. 

Goście z dalekiego kraju

14 grudnia Starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak i Wicestarosta Adam Potocki podejmowali delegację urzędników wysokiego szczebla z drugiego pod względem wielkości miasta w Chinach Guangzhou. W spotkaniu uczestniczyli też Ryszard Kosowski Burmistrz Chrzanowa i Barbara Siemek Wiceburmistrz Trzebini.

Celem spotkania było wzajemne poznanie się i wymiana informacji o każdej ze stron. W specjalnie przygotowanej na tą okazję prezentacji przedstawiono walory Powiatu chrzanowskiego, podkreślono jego mocne strony i zaprezentowano oferty inwestycyjne.
Goście z kolei opowiedzieli nam trochę o sobie. Guangzhou to w porównaniu do Chrzanowa kolos. Miasto liczy sobie około 11 mln. mieszkańców, jest dużym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym, organizowane w nim są drugie pod względem wielkości targi na świecie. Jest to też duży port morski obsługujący międzynarodową żeglugę. Ze względu na położenie ( na wybrzeżu, delta Rzeki Perłowej) nazywane jest oknem na świat.


Po wstępnym zapoznaniu przyszła pora na pytania. Gości interesowały kwestie związane z możliwością inwestycji na terenie Polski, sprawy związane z opieką zdrowotną, systemem opieki społecznej, wynagrodzeniami i podatkami. Zdziwienie gości budził fakt, iż w Polsce są o wiele mniejsze dysproporcje między wsią a miastem niż w Chinach.
Spotkanie przebiegało w przyjaznej, luźnej atmosferze.
- Zapraszam państwa ponownie do naszego powiatu, który słynie nie tylko z turystyki i wielu ciekawych, historycznych miejsc ale jest także przyjazny dla inwestorów z zagranicy – Starosta zachęcał gości do kolejnej wizyty.
Na koniec przyszedł czas na upominki. Chińska delegacja otrzymała pakiety informacyjno – reklamowe o naszej ziemi, z kolei Staroście wręczono talerz z wizerunkiem legendarnej owcy będącej symbolem miasta.

 

Galeria zdjęć