Goście z dalekiego kraju

Powiat chrzanowski gościł już delegacje z różnych krajów ale jeszcze nigdy z tak odległego jak Chiny. Tym bardziej było nami miło poznać przedstawicieli miasta Guangzhou, którzy przyjechali na ziemię chrzanowską z krótką wizytą. 

Goście z dalekiego kraju

14 grudnia Starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak i Wicestarosta Adam Potocki podejmowali delegację urzędników wysokiego szczebla z drugiego pod względem wielkości miasta w Chinach Guangzhou. W spotkaniu uczestniczyli też Ryszard Kosowski Burmistrz Chrzanowa i Barbara Siemek Wiceburmistrz Trzebini.

Celem spotkania było wzajemne poznanie się i wymiana informacji o każdej ze stron. W specjalnie przygotowanej na tą okazję prezentacji przedstawiono walory Powiatu chrzanowskiego, podkreślono jego mocne strony i zaprezentowano oferty inwestycyjne.
Goście z kolei opowiedzieli nam trochę o sobie. Guangzhou to w porównaniu do Chrzanowa kolos. Miasto liczy sobie około 11 mln. mieszkańców, jest dużym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym, organizowane w nim są drugie pod względem wielkości targi na świecie. Jest to też duży port morski obsługujący międzynarodową żeglugę. Ze względu na położenie ( na wybrzeżu, delta Rzeki Perłowej) nazywane jest oknem na świat.


Po wstępnym zapoznaniu przyszła pora na pytania. Gości interesowały kwestie związane z możliwością inwestycji na terenie Polski, sprawy związane z opieką zdrowotną, systemem opieki społecznej, wynagrodzeniami i podatkami. Zdziwienie gości budził fakt, iż w Polsce są o wiele mniejsze dysproporcje między wsią a miastem niż w Chinach.
Spotkanie przebiegało w przyjaznej, luźnej atmosferze.
- Zapraszam państwa ponownie do naszego powiatu, który słynie nie tylko z turystyki i wielu ciekawych, historycznych miejsc ale jest także przyjazny dla inwestorów z zagranicy – Starosta zachęcał gości do kolejnej wizyty.
Na koniec przyszedł czas na upominki. Chińska delegacja otrzymała pakiety informacyjno – reklamowe o naszej ziemi, z kolei Staroście wręczono talerz z wizerunkiem legendarnej owcy będącej symbolem miasta.

 

Galeria zdjęć