Otwarcie nowoczesnej pracowni w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Chrzanowie

SOSW w Chrzanowie wzbogacił się o sprzęt do tzw. bioofeedbacku. Radość jest tym większa, bowiem wyposażenie zostało dofinansowane ze środków Państwowego  Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Otwarcie nowoczesnej pracowni w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Chrzanowie

23 stycznia Wicestarosta Adam Potocki dokonał otwarcia pracowni, która pomoże w terapii osób niepełnosprawnych. Wszystko to za sprawą sprzętu do EEG Biofeedback.
Jest to metoda psychoterapii, podczas której dziecko uczy się zmieniać neurofizjologiczne wzorce czynności mózgu. Przebieg treningu polega na rejestracji fal mózgowych poprzez dwie elektrody. Fale wzmacniane są przez komputer, który przetwarza sygnał i zapewnia sprzężenie zwrotne. Przebieg własnych fal mózgowych zapisanych graficznie pod postacią wideogry, uczeń obserwuje na swoim monitorze. Grą kieruje się za pomocą pracy własnego mózgu. W czasie treningu mózg sam rozwija proces uczenia się.

 

 

 

 


PRACOWNIE KOMPUTEROWO – MULTIMEDIALNE - wyposażone zostały w:
• Standardowe zestawy komputerowe - 20 stanowisk,
• Laptop z ekranem dotykowym
• specjalistyczny sprzęt wspomagający komunikację osób niepełnosprawnych:
-   klawiatury z dużymi klawiszami i prostym, przejrzystym ich układem,

- myszy o dużych rozmiarach, przeznaczone dla osób nie posiadających umiejętności ruchowych potrzebnych przy obsłudze zwykłej myszy. Nie wymagają regulacji palcem – można je chwytać bez specjalnej precyzji i uderzać w przyciski. Posiadają blokady, które pozwalają na stosowanie techniki „przyciśnij i upuść” bez przytrzymywania przycisku. Są bardzo wytrzymałe.
- myszy sterowane głową - urządzenia elektroniczne z wbudowaną kamerą, która obserwuje ruch kropki umieszczonej na czole użytkownika. Gdy  ruszamy głową, mysz porusza się po całym ekranie.
- ekrany dotykowe urządzenia te umożliwiają obsługę systemu oprogramowania za pomocą dotyku palca lub specjalnego  pisaka.
- duże, okrągłe przyciski do sterowania komputerem i innymi urządzeniami
• urządzenia audiowizualne – projektor multimedialny z ekranami projekcyjnymi, telewizory LCD, magnetowidy z DVD,
• multimedialne programy edukacyjne, z których na uwagę zasługuje
- SymWord – mówiący edytor tekstu, który  pozwala na pisanie za pomocą  symboli, pełnych słów,  liter,
- Edu Jurczyszyn Multimedia – program, który zawiera elementy edukacyjne i terapeutyczne, przeznaczony  min. dla dzieci z deficytami rozwojowymi w tym: z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym znacznym, autyzmem, zespołem Downa.

 

Oprócz wyposażenia pracowni zostały zlikwidowane bariery dla osób niepełnosprawnych (odnowione sanitariaty).

Łączny koszt inwestycji - 166 000zł