Chińczycy po raz drugi

Nasz powiat powoli staje się miejscem ciekawym dla urzędników z kraju Państwa Środka, bowiem już druga delegacja chińska na przestrzeni dwóch miesięcy gościła w Starostwie Powiatowym w Chrzanowie.

Chińczycy po raz drugi

Tym razem była, to delegacja urzędników z Komitetu Chińskiego Politycznego Doradztwa Konferencyjnego z dystryktu Tianhe, jednego z dwunastu, które wchodzą w skład wielomilionowej metropolii Guangzou.
Tianhe to dystrykt, który słynie z tego, że na jego obszarze znajduje się aż 15 szkół wyższych – uniwersytety, uczelnie ekonomiczne i techniczne. Delegację w imieniu Zarządu przyjął Sekretarz Powiatu Janusz Kawala.


Tematem rozmów był system szkolenia urzędników państwowych. Sekretarz Powiatu zapoznał gości z organizacją i metodyką szkoleń, jakie prowadzi się dla pracowników samorządu. Powód, dla którego właśnie ten temat najbardziej interesował Chińczyków wyjaśnił się podczas dyskusji. Okazało się, że jednym z problemów, z jakimi boryka się dystrykt Tianhe jest brak wykwalifikowanej kadry do pracy. Nawet ci, którzy migrują ze wsi często nie mają wystarczających umiejętności by podjąć pracę. Ponadto goście wysłuchali, krótkiej prelekcji o samej idei i funkcjonowaniu samorządu w Polsce.
W dalszej części dyskusji wyszło na jaw, że problemy Chińczyków są podobne do naszych. Podobnie jak w Polsce ceny nieruchomości wywindowane są do maksimum, szczególnie w obszarze dużych miast. Coraz większym problemem jest wzrastająca ilość samochodów i brak miejsc parkingowych.


Naszych egzotycznych gość zainteresował fakt, że budynek Starostwa oraz miasto są bardzo czyste i dobrze utrzymane. Padły więc pytania o to, jak w powiecie radzimy sobie z problemem śmieci, zarówno od strony organizacyjnej jak i technicznej.
Na zakończenie goście otrzymali pamiątkowe zestawy promocyjne, natomiast na ręce Sekretarza przekazano dwa pamiątkowe medale przygotowane na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Pekinie.