Nagrody i występy na sesji Rady Powiatu

Nietypowy przebieg miała XVI sesja Rady Powiatu, ponieważ na początku jej trwania wręczono przedstawicielom Chóru Mieszanego „Canzona oraz Teatru Ludowego „Tradycja” Nagrody Artystyczne Powiatu Chrzanowskiego, a następnie nagrodzeni członkowie teatru dali próbkę swoich umiejętności prezentując mini – program artystyczny.

Nagrody i występy na sesji Rady Powiatu

Nagrody artystyczne są przyznawane co roku w dwóch kategoriach: animator kultury ludowej i całokształt działalności. W tym roku w pierwszej kategorii kryształową statuetkę odebrał Teatr Ludowy „Tradycja” i jego dusza i motor napędowy Zbigniew Klatka. Teatr jest Stowarzyszeniem Krzewienia Kultury Ludowej Gminy Alwernia – działającym od 1994 roku. Kultywuje on wieloletnie tradycje amatorskiego ruchu teatralnego, chroni od zapomnienia folklor i tradycje lokalne, miejscowe zwyczaje i obrzędy. Dużą popularność przyniosły Teatrowi programy kabaretowe i estradowe prezentowane w całej niemal Polsce.

 

 

 

 

Przedstawienia takie jak m.in.: NA PAŚWISKU, OBUDZENI W EUROPIE i wiele innych zdobywały główne nagrody na najbardziej znaczących przeglądach
i festiwalach w Polsce, m.in.: na Przepatrzowinach Teatralnych w Czarnym Dunajcu, konfrontacji Kabaretów Wiejskich w Lipnicy Murowanej, Festiwalu „Dziecko w folklorze” w Baranowie Sandomierskim czy wreszcie Wojewódzkim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Bukowinie Tatrzańskiej.
Teatr jest grupą wielopokoleniową, skupia, bowiem blisko 40 osób w wieku od 10 do 77 lat. Siedzibą Teatru jest Dom Ludowy w Okleśnej.

 

 


 

Z kolei za całokształt działalności nagrodę otrzymał Chór Mieszany „Canzona” działający przy Parafii św. Mikołaja w Chrzanowie. Od lat związany z Ziemią Chrzanowską i jej mieszkańcami bierze udział we wszystkich ważniejszych wydarzeniach liturgicznych w kościołach całego Powiatu.
Chór „Canzona” od 30 lat służy społeczeństwu, krzepiąc ludzkie serca śpiewami chóralnymi, dostarcza wrażeń estetycznych i wzruszeń. Brał udział w koncertach poświęconych Papieżowi, Janowi Pawłowi II, uświetniał uroczystości związane z wejściem Polski do Unii Europejskiej, koncertował charytatywnie m.in. na rzecz powodzian, Fundacji Brata Alberta, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przemierzył z pieśnią wszystkie gminy Powiatu Chrzanowskiego zachęcając innych do wspólnego śpiewania.
Chór występował również poza granicami naszego powiatu, m.in.: w Krakowie, Katowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Jaworznie, Oświęcimiu, Ludźmierzu, Jędrzejowie, Częstochowie i w Zakopanem. W ciągu trzydziestoletniej działalności chór „Canzona”, dziś zrzeszający 50 pasjonatów chóralnego śpiewania, wystąpił ponad 700 razy.


 

Galeria zdjęć