Międzynarodowa partia szachów

W dniach od 16 do 17 lutego 2008 roku Szkoła Podstawowa nr 8 w Trzebini stanie się areną zmagań pomiędzy młodymi szachistami z Polski i z zagranicy. Wtedy to właśnie odbędzie się XIII Międzynarodowy Turniej Młodych Talentów w Szachach Aktywnych.

Zawody mają nie tylko wyłonić najlepszych, ale i spopularyzować grę w szachy wśród dzieci i młodzieży a także zapewnić wymianę doświadczeń szkoleniowych i organizacyjnych oraz promować Województwo Małopolskie jako mecenasa szachów, tym bardziej, że honorowy patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara.


Turniej organizuje Uczniowski Klub Sportowy „Hetman Koronny" Trzebinia przy współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Trzebini. Udział w nim mogą wziąć dziewczęta i chłopcy urodzeni w latach 1999-2000 oraz młodsi.
 
O organizacji turnieju i o tym, co to są szachy aktywne rozmawiamy ze Starostą Chrzanowskim Januszem Szczęśniakiem, inicjatorem zorganizowania turnieju i doświadczonym szachistą.
- Pierwsze pytanie co to są szachy aktywne ?
Jest to sposób gry, który polega na tym, że każdy zawodnik ma do wykorzystania na 1 partię 30 minut, czyli cała partia trwa maksymalnie godzinę. Wygrywa ten kto da mata, lub zmusi przeciwnika do poddania się ale tylko wtedy gdy ilość bierek na szachownicy umożliwia danie mata. Jeśli chorągiewka na zegarze spadła, czyli skończył się czas dla gracza i nie uczynił on ruchu to też powoduje to przegraną.
- Co z kolei oznacza system szwajcarski – kontrolowany?
Zacznę od tego, że udział w turnieju zapowiedziało około 300 zawodników z kraju i zagranicy. Potwierdzili już przyjazd szachiści z Liverpoolu i niemieckiego Bönen. Z  Polski stawi się prawie cała młodzieżowa czołówka, powiat chrzanowski reprezentować będzie około 100 zawodników. Przy takiej ilości zawodników rozegranie turnieju metodą klasyczną mogłoby trwać dwa miesiące. Dlatego też postanowiliśmy na szachy aktywne, natomiast system szwajcarski – kontrolowany jest to system elektronicznego kojarzenia par. Kojarzenie polega na tym, że dzieli się zawodników na 3 grupy: najsilniejszą, średnią i słabszą. Komputer dobiera przeciwników tak, że najsilniejsi grają ze sobą, średni ze sobą i tak samo najsłabsi. Nie ma więc możliwości, żeby nie zmierzyło się ze sobą dwóch najlepszych w grupie. Nadmieniam, że ten turniej zapoczątkował kariery wielu polskich szachistów. Zainicjowałem tą imprezę w roku 1995, najpierw było to wydarzenie o charakterze wojewódzkim a od 2000r. ma charakter międzynarodowy. Jest to jeden z dwóch największych turniejów tego typu w Polsce.
- Dziękuję za rozmowę.

 

Osoby, które chcą wziąć udział w turnieju niech zgłaszają się do dnia 14 lutego do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Trzebini (ul. Kościuszki 74, tel. 032 6-121-497, 6-121-602, fax. 6-110-621). Tam też można uzyskać szczegółowe informacje na temat imprezy. Opłata wpisowa wynosi 35 zł od jednego uczestnika, a dla zawodników z gmin powiatu chrzanowskiego - 15 zł. Dla osób zamiejscowych istnieje możliwość rezerwacji noclegów (35 zł od osoby) oraz wyżywienia.

 

Rozmawiał P.Jaśko