Rocznica zakończenia wojny okazją do spotkania pokoleń

8 maja w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chrzanowie odbyła się sesja naukowa z okazji 63 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Nie zabrakło odznaczeń, ciepłych słów i wspomnień.

Rocznica zakończenia wojny okazją do spotkania pokoleń

Na sesję przybyli uczestnicy wojny – kombatanci z: Związku Inwalidów Wojennych RP, Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z Alwerni, Babic, Trzebini i Chrzanowa.

 

W trakcie uroczystości Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych pułkownik Julian Zięba wraz z sekretarzem pułkownikiem Tadeuszem Celejem wręczyli specjalne medale dla osób, które wspierają działalność kombatancką. Otrzymali je: Starosta Janusz Szczęśniak, Wicestarosta Adam Potocki, Prezes Związku Kombatantów RP i BWP z Babic Władysław Osadziński, Aniela Środa – Skarbnik Koła z Babic, Józefa Bogacz z Żarek.

Wojewódzki Zarząd Kombatantów RP i BWP przyznał także specjalne dyplomy swoim zasłużonym działaczom.


Następnie zgromadzeni mieli okazję wysłuchać i oglądnąć prezentację przygotowaną przez młodzież z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Chemicznych z Trzebini na temat Polskiego Państwa Podziemnego. Dzięki niej mogliśmy dowiedzieć się ciekawych rzeczy o latach okupacji na terenie Trzebini, których nie ma w szkolnych podręcznikach. Prezentacja, a szczególnie trafnie dobrane pieśni wywarła duże wrażenie na uczestnikach wojny, bowiem przypomniała im o czasach, kiedy jako młodzi ludzie z bronią w ręku walczyli o ojczyznę. Nie dziwi, więc fakt, że wiele ciepłych słów zostało na sesji skierowanych do młodzieży. „ Cieszymy się, że przekazujemy tradycję dalej dla młodych by nigdy nie zginęła. Ufamy, że kiedy dorośniecie nigdy nie dopuścicie by powtórzył się koszmar wojny” – mówił Julian Zięba.

 

 

 
Słowa podziękowania skierowano też do władz Powiatu, które zawsze wspierają i chętnie goszczą u siebie kombatantów. „ Zawsze jesteście tutaj, na tej sali mile widziani, jesteśmy pełni szacunku dla Waszych zasług” – podkreślił na koniec spotkania Starosta Chrzanowski Janusz Szczęśniak.

 


 

Galeria zdjęć